W dniach 20-21 czerwca br. w Warszawie odbędzie się II konferencja organizowana w ramach cyklu „Mity i rzeczywistość XXI wieku” pn. „Żywność genetycznie modyfikowana 2013”.
Konferencję organizuje Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia „Pro-Salutem” we współpracy z Partnerami. Organizatorzy uzyskali wsparcie naukowe Polskiej Federacji Biotechnologii oraz Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
Celem spotkania będzie zaprezentowanie konsekwencji, które niesie za sobą zastosowanie rozwiązań biotechnologicznych w sektorze rolno – spożywczym. Przedstawiony zostanie szeroki kontekst tej problematyki uwzględniający aspekty ekonomiczne, polityczne, społeczne i kulturowe. W programie konferencji znajduje się między innymi aktualny stan prawny w zakresie GMO w Polsce i najnowsze doniesienia naukowe dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów genetycznie modyfikowanych, znakowanie żywności GM, wpływ tych roślin na pszczoły i środowisko naturalne.
- Inżynieria genetyczna znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, chociaż często nie jesteśmy tego świadomi. Jej dorobek wykorzystujemy w takich sektorach jak przemysł farmaceutyczny, medycyna, sektor ochrony środowiska i energetyka. Jednak te wykorzystywane w rolnictwie budzą najwięcej społecznych kontrowersji i obaw. Nie ulega wątpliwości, że organizmy genetycznie modyfikowane mają duże znaczenie dla zapewnienia stabilnego rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Nowoczesna biotechnologia jest przecież określana jako filar innowacyjnej gospodarki – mówi dr Włodzimierz W. Sukiennik
przewodniczący Komitetu Organizacyjnego - Pamiętajmy jednak, że perspektywa wykorzystania na szeroka skalę organizmów genetycznie modyfikowanych w rolnictwie wzbudza kontrowersje i społeczny niepokój nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach europejskich. Jesteśmy świadomi wyzwań prorozwojowych, przed którymi stoi Polska, konsekwencji niewykorzystania polskiego potencjału naukowego, ale również obaw społeczeństwa, dlatego chcemy podjąć dyskusję w gronie wybitnych specjalistów i ekspertów.