Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mity i rzeczywistość XXI wieku

3 grudnia 2015
W dniach 20-21 czerwca br. w Warszawie odbędzie się II konferencja organizowana w ramach cyklu „Mity i rzeczywistość XXI wieku” pn. „Żywność genetycznie modyfikowana 2013”.
    Konferencję organizuje Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia „Pro-Salutem” we współpracy z Partnerami. Organizatorzy uzyskali  wsparcie naukowe Polskiej Federacji Biotechnologii oraz Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.


Celem spotkania będzie zaprezentowanie konsekwencji, które niesie za sobą zastosowanie rozwiązań biotechnologicznych w sektorze rolno – spożywczym. Przedstawiony zostanie szeroki kontekst tej problematyki uwzględniający aspekty ekonomiczne, polityczne, społeczne i kulturowe. W programie konferencji znajduje się między innymi  aktualny stan prawny w zakresie GMO w Polsce i najnowsze doniesienia naukowe dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów genetycznie modyfikowanych, znakowanie żywności GM, wpływ tych roślin na pszczoły i środowisko naturalne.

- Inżynieria genetyczna znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, chociaż często nie jesteśmy tego świadomi. Jej dorobek wykorzystujemy w takich sektorach jak przemysł farmaceutyczny, medycyna, sektor ochrony środowiska i energetyka. Jednak te wykorzystywane w rolnictwie budzą najwięcej społecznych kontrowersji i obaw. Nie ulega wątpliwości, że organizmy genetycznie modyfikowane mają duże znaczenie dla zapewnienia stabilnego rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Nowoczesna biotechnologia jest przecież określana jako filar innowacyjnej gospodarki – mówi dr Włodzimierz W. Sukiennik
przewodniczący Komitetu Organizacyjnego - Pamiętajmy jednak, że perspektywa wykorzystania na szeroka skalę organizmów genetycznie modyfikowanych w rolnictwie wzbudza kontrowersje i społeczny niepokój nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach europejskich. Jesteśmy świadomi wyzwań prorozwojowych, przed którymi stoi Polska, konsekwencji niewykorzystania polskiego potencjału naukowego, ale również obaw społeczeństwa, dlatego chcemy podjąć dyskusję w gronie wybitnych specjalistów i ekspertów.





POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę