5 grudnia 2007 odbyła się konferencja prasowa Polskiego Związku Piłki Siatkowej oficjalnie rozpoczynająca ogólnopolski program otwartych Mistrzostw w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport. Patronat nad programem objęła firma Ferrero, a ambasadorem rozgrywek został jeden z najlepszych siatkarzy na świecie, wielokrotny reprezentant Polski - Sebastian Świderski.
Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport to ogólnopolski programu otwartych mistrzostw w minisiatkówce skierowanych do chłopców i dziewcząt z klas IV-VI szkół podstawowych. Główne założenie programu to propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży, możliwość zdrowej sportowej rywalizacji i zaangażowanie w osiągniecie zwycięstwa, a także wspieranie młodych talentów. Organizatorem programu jest Polski Związek Piłki Siatkowej, który realizuje mistrzostwa od 13 lat i firma Ferrero, która w tym roku, po raz pierwszy wesprze program.
„Jestem bardzo zadowolony, że firma Ferrero włączyła się w nasz program skierowany do najmłodszych adeptów siatkówki w naszym kraju. Dla Polskiego Związku Piłki Siatkowej jest sprawa priorytetową, by wspierać sport dzieci i młodzieży, by zachęcać je do czynnego wypoczynku, a w szczególności do zabawy w siatkówkę. Zabawy, która przez przyjemność ma sprawić, że narodzą się nam talenty na miarę Pawła Zagumnego, Mariusza Wlazłego czy Sebastiana Świderskiego” – powiedział Mirosław Przedpełski, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Aktywność sportowa a także rozwój dzieci to również kluczowe kwestie z punktu widzenia firmy Ferrero, która została partnerem strategicznym Mistrzostw. „Ferrero , a szczególnie marka Kinder, od lat zwracają uwagę na świat sportu - nośnika pozytywnych wartości, które podziela również nasza firma, a w szczególności: zdrowy styl życia, poczucie wspólnoty, właściwe przygotowanie, zaangażowanie, współdziałanie, szacunek dla przeciwników, umiejętność wygrywania i wyciągania wniosków z porażek, a także patrzenie w przyszłość” tłumaczył na konferencji Dyrektor Generalny Ferrero Polska, Carlo Vassallo
Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport podzielone są na cztery etapy. Pierwszy skierowany jest do wszystkich wielbicieli siatkówki, którzy chcą wziąć udział w mistrzostwach, w drugim wyłonione zostaną drużyny, które walczyć będą w finałach, trzeci etap to dogrywki, a czwarty to finały w Zabrzu. Wszystkie informacje dostępne są w Wojewódzkich Związkach Piłki Siatkowej, a także na stronie internetowej www.kindersport.pl. Pierwsze mecze rozegrane zostaną w Warszawie 15 i 16 grudnia, kolejne 28 i 29 w Gdańsku.
Przebieg Mistrzostw w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport
Program rozgrywek Mistrzostw w Minisiatkówce o Puchar Kinder+Sport został podzielony na cztery etapy z wielkim finałem w Zabrzu we wrześniu 2008.
Każdy z etapów skierowany jest do dzieci z klas IV-VI i właśnie przy uwzględnieniu umiejętności i możliwości dzieci w konkretnym wieku powstały trzy kategorie rozgrywek:
- najmłodsi uczestnicy z klasy IV będą startować dwójkami,
- uczniowie klas V zagrają w składzie trzech osób,
- najstarsi, czyli szóstoklasiści będą zmagać się w zespołach czteroosobowych.
Jedynym warunkiem podjęcia wyzwania w rozgrywkach jest zgłoszenie drużyny do właściwych Wojewódzkich Związków Piłki Siatkowej.
Etap I
Pierwszy etap rozgrywek rozpocznie się w grudniu 2007 roku i potrwa do lutego 2008. Etap obejmować będzie 42 turnieje kwalifikacyjne do finałów wojewódzkich. Kwalifikacje odbędą się w 10 wybranych miastach Polski (Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław) i dodatkowo w dwóch wybranych miastach w każdym z województw. Lista miast aktualizowana będzie na bieżąco i dostępna na www.kindersport.pl
Udział w pierwszym etapie mogą brać drużyny reprezentujące kluby sportowe lub szkoły, które wcześniej zgłoszone zostały do Wojewódzkich Związków Piłki Siatkowej. W każdym turnieju zagra w sumie od 400 do 500 dzieci, co daje nam liczbę ok. 21000 zawodników, którzy bezpośrednio wystąpią na parkiecie.
Etap II
Drugi etap rozgrywek obejmować będzie 16 województw, które zorganizują na swoim terenie turnieje eliminacyjne do turnieju finałowego. Termin rozgrywek wyznaczono od marca do maja 2008. Każdy turniej będzie trwał jeden lub dwa dni (w zależności od wielkości hali w danym mieście wojewódzkim). Zwycięzcy w każdej z kategorii tego etapu automatycznie awansują do etapu IV, czyli Finału Mistrzostw Polski. Drużyny, które zajmą II i III miejsca będą także miały szansę na rozgrywki finałowe. Dla nich przygotowano etap III. Przypuszczalna ilość uczestników w tej fazie w 16 turniejach według szacunkowych obliczeń to średnio 400 dzieci co łącznie daje liczbę ok. 6400 osób.
Etap III
Drużyny, które w II etapie zdobędą II i III miejsca w każdej z kategorii będą miały szanse
na rozegranie playoffów, które odbędą się w czerwcu 2008 w czterech wybranych makroregionach. Jeden makroregion to cztery województwa. Z tych turniejów po dwa najlepsze zespoły w każdej kategorii ( niezależnie od województwa) awansują do Finału Mistrzostw Polski. W czterech turniejach udział weźmie po 208 dzieci, czyli razem daje nam to 832 zawodników.
Etap IV
Do IV etapu awansują 24 zespoły z każdej kategorii – 16 z drugiego etapu i 8 z trzeciego (dogrywki). W sumie zagrają 144 zespoły i 624 zawodników . Turniej finałowy odbędzie się w dniach 1 i 2 września 2008 roku w Zabrzu i po raz pierwszy w historii potrwa dwa dni.
W pierwszym dniu mistrzostw zmierzą się dziewczęta, w drugim chłopcy. Mistrzostwa zakończą się wręczeniem zwycięzcom poszczególnych kategorii, nagrody głównej - Pucharu Kinder+Sport oraz nagród dodatkowych.
W sumie na wszystkich etapach, na parkiecie w czasie rozgrywek oraz w salach treningowych, programem zostanie objętych 75000 dzieci.
6839583
1