7 konferencji wojewódzkich (Sumy, Charków, Ługańsk, Krzemieńczuk, Chmielnicki, Tarnopol i Lwów) zorganizowała Pomorska Izba Rolnicza wspólnie z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Starym Polu w ramach Misji Studyjnej na Ukrainie.
Tematyka konferencji obejmowała m.in. sytuację społeczno – gospodarczą w ukraińskim rolnictwie, gospodarce żywnościowej i na obszarach wiejskich, funkcjonowanie doradztwa i szkolnictwa rolniczego na Ukrainie i w regionie, perspektywy rozwoju rolnictwa światowego i europejskiego w najbliższych latach, rolę i zadania doradztwa rolniczego w łańcuchu żywnościowym od producenta do konsumenta, zadania i cele Światowej Organizacji Handlu, funkcjonowanie rynków rolnych w Polsce i UE, genezę tworzenia rynków hurtowych w Polsce na przykładzie Lubelskiego Rynku Hurtowego „Elizówka”, rolę grup producenckich we wzmacnianiu rynków hurtowych, współdziałanie producentów roślin ozdobnych z rynkiem hurtowym, jakość żywności – rynek konsumenta.
- Misja Studyjna na Ukrainie pozwoliła na zaprezentowanie szerokim kręgom uczestników konferencji zagadnień dotyczących podnoszenia konkurencyjności artykułów rolno-spożywczych w krajach Unii Europejskiej i obwarowań WTO, organizacji rynków rolnych i hurtowych, zadań doradztwa, samorządu terytorialnego i agencji rządowych na rzecz wielofunkcyjnego rozwoju wsi oraz funkcjonowania samorządu rolniczego mówi Jarosław Jelinek, dyrektor Biura Pomorskiej Izby Rolniczej
W Misji Studyjnej udział wzięła 10-osobowa grupa ekspertów składająca się m.in. z przedstawicieli doradztwa rolniczego, samorządu rolniczego, agencji rządowych działających w sferze rolnictwa i obszarów wiejskich.
Natomiast w konferencjach ze strony ukraińskiej uczestniczyło łącznie 1381 osób(kadra instruktorska (doradcza) rolnictwa, organizatorzy życia gospodarczego i społecznego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy jednostek obsługi rolnictwa, przedstawiciele samorządów i administracji, przedstawiciele zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, przedstawiciele oświaty i nauk rolniczych o oraz kierownicy gospodarstw wielkoobszarowych i pracownicy gospodarstw, przedsiębiorcy prowadzący mały biznes głównie na obszarach wiejskich, przedstawiciele masmediów).
-Misja Studyjna na Ukrainie to kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Rola służb doradczych w kreowaniu przemian społeczno-gospodarczych na ukraińskiej wsi”, którego partnerem jest Krajowa Asocjacja Służb Doradztwa Rolniczego Ukrainy w Kijowie. Projekt został zaakceptowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP do finansowania w ramach polskiego programu pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2007 – dodaje Jelinek.
6460070
1