Agroturystyka, produkcja ekologicznej żywności i wstępne przetwórstwo to gałęzie gospodarki rolnej, które mogą zmienić strukturę zatrudnienia na wsi. Dlatego należy je wspierać. Chociaż wiadomo o tym od lat, z realizacją bywa różnie. Polska wieś nadal stanowi największe zagłębie ukrytego i jawnego bezrobocia. Jak to zmienić, zastanawiano się w Krakowie. Doświadczeniami w aktywizacji obszarów wiejskich dzielili się ministrowie pracy Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Jak unikać błędów i jakie metody stosować, by rozwijać rynki pracy, dyskutowali w Krakowie przestawiciele Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski.
Wola Rzędzińska to podtarnowska wieś. Wielu jej mieszkańców mających kilka hektarów pola nie utrzymuje się z roli. Tłumaczą to nieopłacalnością. Wolą, jak Krzysztof Ostręga, dorywcze zajęcia u tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Niewielu mieszkańców Woli Rzędzińskiej wiąże swoją przyszłość z rolnictwem. Coraz częściej szukają szczęścia w pokrewnych branżach, na przykład w pszczelarstwie.
W ciągu ostatnich piętnastu lat wieś bardzo się zmieniła. Widać to szczególnie w okolicach podmiejskich. W Woli Rzędzińskiej powstało wiele rodzinnych firm i kilka dużych przedsiębiorstw. To potencjalne miejsca pracy dla mieszkańców obszarów wiejskich.
Podobne zmiany zaszły wcześniej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Bardzo prężnym rynkiem pracy jest Wielka Brytania. Tu bezrobocie na wsi jest mniejsze niż w mieście.
Na szkolenia postawiono także w Hiszpanii, gdzie struktura zatrudnienia była bardzo podobna jak w Polsce. Tam jednak zmiany na wsi następowały powoli. Zjawiskiem typowym od trzydziestu lat są sezonowe migracje. Po zbiorach na wsi ludzie wyjeżdżają do miasta.
Zagrożeniem staje się jednak wyludnienie hiszpańskiej wsi. Podobnych błędów musi uniknąć Polska, gdzie także obserwuje się zjawisko migracji w poszukiwaniu pracy.
Jak unikać błędów i jakie metody stosować, by rozwijać rynki pracy, dyskutowali w Krakowie przestawiciele Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. To ósme trójstronne seminarium na temat zatrudnienia. Po raz pierwszy głównym tematem była praca na obszarach wiejskich.