Ptak_Waw_CTR_2024

Ministerstwo Gospodarki wskaże Krajowe Klastry Kluczowe

20 marca 2015
Pierwszy konkurs, który wyłoni Krajowe Klastry Kluczowe ruszy w kwietniu - powiedziała w środę wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Według niej, w ciągu roku mogą odbyć się dwa konkursy, które wyłonią klastry o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

"Kierownictwo ministerstwa gospodarki zatwierdziło już dokumentację konkursową. Obecnie trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia pierwszego konkursu o status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK). Chcielibyśmy rozpocząć go w kwietniu" - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska na środowym posiedzeniu komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii. Dodała też, że w roku kalendarzowym, mogą być organizowane nie więcej niż dwa takie konkursy.

Henclewska podkreśliła, że status ten będzie nadawany klastrom na okres trzech lat, a ubiegać się o niego mogą klastry funkcjonujące na rynku minimum trzy lata. "Muszą mieć swoją strategię i wykazać, że jest ona realna" - dodała.

"Założyliśmy, że istnienie tej kluczowej grupy klastrów, będzie dla nich znakiem rozpoznawczym w środowisku międzynarodowym. Miało to być coś na kształt znaku jakości, zwiększającym prestiż podmiotów działających w klastrze. W założeniu miały się także stać partnerem w dialogu przedsiębiorców, instytucji naukowych i administracji" - wyjaśniła wiceminister.

Jak poinformowała wiceminister, konkursy organizowane przez resort gospodarki będą odbywać się w trzech etapach. Pierwszym z nich będzie etap oceny formalnej, w którym na podstawie wniosków, weryfikowane będą m.in. historia funkcjonowania klastra, posiadanie strategii i planu działania, jego masa krytyczna i koncentracja geograficzna. "W drugim etapie będą brane pod uwagę te wnioski, które osiągną minimalny próg punktowy w pierwszym etapie" - zaznaczyła Henclewska.

Później nastąpi dwustopniowa procedura oceny merytorycznej wniosków. W pierwszym z nich będą weryfikowane przez zewnętrznych ekspertów z dziedziny zarządzania, współpracy sektora badań i rozwoju (B+R) z biznesem oraz ekspertów branżowych. Pod uwagę będą brane m.in. zarządzanie klastrem, jego potencjał gospodarczy, konkurencyjność międzynarodowa i innowacyjność, znaczenie dla gospodarki krajowej i regionalnej. Do II etapu przejdą wnioski, które zdobędą minimum 57 pkt. na 100 pkt możliwych do uzyskania.

Ostatnim etapem ma być panel ekspercki, przedstawiciele klastrów będą musieli zaprezentować swoje struktury i odpowiedzieć na szereg pytań ekspertów. Status KKK, zostanie przyznany tym klastrom, które uzyskają 70 proc. możliwych do uzyskania punktów.

Status KKK, będzie uprawniał współpracujące w jego ramach podmioty do ubiegania się o wsparcie publiczne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekty rozwojowe klastrów, będą korzystały z preferencji w aplikowaniu do różnych programów dofinansowania" - powiedziała Henclewska.

Klastry gospodarcze są formą współpracy przedsiębiorstw, administracji, instytucji otoczenia biznesu oraz podmiotów naukowych. Stanowią one geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji, np. uniwersytetów, jednostek normalizacyjnych i stowarzyszeń branżowych w poszczególnych dziedzinach.

Głównym założeniem polityki klastrowej resortu gospodarki w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, jest wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, w oparciu o wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw we współpracy z instytucjami naukowymi, administracją państwową i samorządową.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę