Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Minister obiecuje miliardy dla wsi

14 października 2013
4,5 mld euro z Funduszu Spójności ma zostać zarezerwowane na inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich - pisze NaszDziennik.pl. Takie deklaracje składa ministerstwo rolnictwa, ale decyzji rządu w tej sprawie nie ma.

 Ta sprawa jest kluczowa, bo w budżecie unijnym na lata 2007-2013 na II filar Wspólnej Polityki Rolnej – czyli właśnie na inwestycje w gospodarstwach rolnych i na terenach wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) – otrzymaliśmy 13,7 mld euro.

Natomiast w kolejnej perspektywie finansowej obejmującej lata 2014-2020 przyznano Polsce 9,8 mld euro. Tak więc różnica wynosi prawie 4 mld euro. Jednak minister rolnictwa Stanisław Kalemba od momentu zakończenia negocjacji budżetowych w Brukseli przekonuje, że ten niedobór będzie uzupełniony przez większy udział inwestycji wiejskich w Funduszu Spójności. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister Tadeusz Nalewajk sprecyzował, że chodzi o kwotę 4,5 mld euro. – Minister Kalemba w pewnym gronie tę kwestię ustalił – stwierdził Tadeusz Nalewajk, ale nie powiedział, kto był w gronie rozmówców Stanisława Kalemby i czy te obietnice złożył sam premier Donald Tusk.

Cała operacja ma polegać na tym, że te pieniądze dostaną poszczególne województwa proprocjonalnie do wielkości i liczby ludności wiejskiej, które wydają część unijnych funduszy w ramach programów regionalnych. Ale 4,5 mld euro to będą pieniądze „znaczone”, czyli samorządy wojewódzkie będą je mogły przeznaczyć tylko na inwestycje w infrastrukturę techniczną na terenach wiejskich. Chodzi np. o drogi gminne, wodociągi, kanalizację. Tadeusz Nalewajk przekonywał, że ten mechanizm będzie lepszy, bo sytuacja, gdy pieniądze z PROW były przeznaczone dla rolników i dla samorządów, była niewłaściwa. Nie da się bowiem nadrobić zaległości, jakie mamy wobec Zachodu w poziomie infrastruktury wiejskiej tylko z pieniędzy z PROW.

Jednak to, co mówił wiceminister Nalewajk, to na razie tylko deklaracje. Nie ma bowiem żadnej decyzji rządu w tej sprawie. Dopiero kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt priorytetów i działań finansowanych z Funduszu Spójności i gdy takie same dokumenty opracują sejmiki wojewódzkie, a potem zatwierdzi je Komisja Europejska, będzie dopiero można mówić o przeprowadzeniu udanej operacji finansowej.

To jednak nie oznacza, że rolnicy mogą być spokojni o pieniądze, jakie mają otrzymać w ramach dotacji na rozwój swoich gospodarstw. A to ważna kwestia, bo z PROW finansowane są tak kluczowe inwestycje, jak zakup maszyn i urządzeń rolniczych czy budowa obiektów gospodarskich. Jeśli zapowiedzi resortu rolnictwa się potwierdzą, to teoretycznie na wspieranie takich działań będzie prawie 10 mld euro. Tylko że rolnicy powinni pamiętać o tym, iż nawet 25 proc. tej kwoty, czyli około 2,5 mld euro, może zostać przesunięte do I filaru WPR, czyli na dopłaty bezpośrednie. Decyzja w tej kwestii jeszcze nie zapadła, bo rząd czeka na przegłosowanie przez Parlament Europejski budżetu UE na lata 2014-2020. Ale koalicji PO - PSL zależy na dotrzymaniu obietnicy danej rolnikom, że średnia dopłata do 1 hektara wyniesie równowartość 240 euro, a tego bez przesunięcia pieniędzy z II do I filara nie da się osiągnąć.

Jak wynika z informacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na działania, które można zaliczyć do kategorii „rozwój obszarów wiejskich”, ARiMR wydała do sierpnia br. 8 mld zł, czyli prawie 2 mld euro. Oczywiście, te wydatki jeszcze wzrosną, bo agencja będzie regulować i w tym, i w przyszłym roku rachunki za podpisane już umowy. Ale to pokazuje, że około 11 mld euro z budżetu PROW na lata 2007-2013 przenaczono na rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze – to i tak więcej niż mamy mieć do dyspozycji w latach 2014-2020 (9,8 mld euro). I to bez uwzględnienia przesunięcia pieniędzy na dopłaty bezpośrednie. Może być więc i tak, że na II filar ARiMR będzie miała tylko nieco ponad 7 mld euro.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę