Rośnie powierzchnia upraw GMO w Europie. Tegoroczny areał roślin transgenicznych w niektórych krajach Unii, może powiększyć się nawet 20 razy. Także w Polsce, mimo wielu sprzeciwów, znaczna część rolników zdecydowała się na kontrowersyjne uprawy. Słowackich rolników do upraw transgenicznych przekonywać nie trzeba. Ci, którzy nastawili swoje gospodarstwa na produkcję kukurydzy wiedzą, że to jedyny sposób na utrzymanie dochodowości.
Tomas Boros, rolnik:Zaczynaliśmy uprawę trzy lata temu. Wtedy zasialiśmy 10 hektarów kukurydzy. Byliśmy zadowoleni z rezultatów dlatego w ubiegłym roku zwiększyliśmy uprawę do 700 hektarów. Teraz mamy już 1300 hektarów kukurydzy genetycznie modyfikowanej.
Z danych publikowanych przez europejskie stowarzyszenie na rzecz rozwoju GMO wynika, że tegoroczna powierzchnia upraw w Europie wzrośnie o ponad 20%. Zdecydowanym liderem jest Rumunia. Tam tegoroczny areał GMO szacowany jest na ponad 7 tysięcy hektarów.
W porównaniu do ubiegłego roku daje to blisko 20 krotny wzrost. Sporo w transgeniczne uprawy inwestuje również Słowacja, Czechy, Niemcy, a także Polska, w której mimo wielu zabiegów zarówno polityków jak i środowisk ekologicznych uprawy GMO są nadal legalne.
Powierzchnia upraw GMO w Europie w 2008 r.
w tys. ha. wzrost 2007/08
Hiszpania 79,269 5%
Czechy 8,380 68%
Rumunia 7,146 1942%
Portugalia 4,851 8%
Niemcy 3,173 39%
Słowacja 1,900 111%
Polska 3,000 838%
Marek Przeździak, Rada Gospodarki Żywnościowej: rolnik w tej chwili stoi w dziwacznej sytuacji. Z jednej strony uprawiając metodami tradycyjnymi musi pilnować tych maksymalnych dopuszczalnych poziomów mykotoksyn, które są trudne do spełnienia, a z drugiej strony ma możliwość uniknięcia problemów omacnicy – również mykotoksyn dzięki GMO – a z kolei tu się go straszy i mówi, że tego mu nie wolno robić.
Ten rok może być jednak ostatnim, w którym powierzchnia upraw roślin transgenicznych w Polsce aż tak znacząco wzrosła. Resort środowiska przygotował właśnie projekt ustawy, który znacznie utrudni naszym rolnikom uprawę roślin genetycznie modyfikowanych.
Jeśli przepisy zaczną obowiązywać zgodnie z zapowiedzią rządu, w przyszłym roku – plantacje kukurydzy modyfikowanej genetycznie mogą się zmniejszyć.
8253915
1