23 listopada weszła w życie ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Przyjęte przepisy określają zasady nowego programu „Mieszkanie dla młodych” („MdM”) na lata 2014-2018. Z pomocy państwa będą mogły skorzystać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i osoby samotne do 35. roku życia.
W przypadku małżeństw ograniczenie wiekowe będzie dotyczyć tylko jednego z małżonków. Kredyt będzie udzielany w złotówkach.
Ustawa zakłada m.in. dofinansowanie wkładu własnego przy kupnie mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym. Cena mieszkania nie będzie mogła przekraczać kwoty otrzymanej po pomnożeniu współczynnika 1,1 przez metraż mieszkania i średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu wybudowania 1 m2 mieszkania obowiązujący w gminie, na terenie której jest ono położone. Dofinansowanie wkładu własnego dla singli i rodzin bezdzietnych ma wynosić 10 proc. powyższej kwoty, a dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko - 15 proc.
Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m2, natomiast samo mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 m2, a dom jednorodzinny niż 100 m2. Nabywcy wychowujący przynajmniej trójkę dzieci będą mieli prawo do zakupu w ramach programu mieszkania lub domu o większej powierzchni – odpowiednio do 85 m2 i do 110 m2. Dodatkowe wsparcie - w postaci spłaty części kredytu - przewidziano dla osób, u których w ciągu 5 lat od kupna mieszkania pojawi się trzecie lub kolejne dziecko. To wsparcie może być udzielone tylko raz. Spłata części kredytu wyniesie 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego. Ponadto ustawa przyznaje prawo ubiegania się o zwrot podatku VAT na materiały budowlane w przypadku budowy domu systemem gospodarczym.