Z okazji zakończenia pilotażowej fazy projektu „Leśna Akademia Sportu Dzieci
i Młodzieży”, realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, we współpracy z Lasami Państwowymi, dla wszystkich jej uczestników zorganizowano Międzyszkolną Olimpiadę LAS. Blisko 250 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów zmierzyło się w konkurencjach sportowych oraz rozwiązywało quizy dotyczące lekkiej atletyki i przyrody. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli znani sportowcy – Paweł Czapiewski i Sebastian Chmara.
Projekt edukacyjny „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” ma na celu promocję aktywności fizycznej wśród młodzieży oraz edukację przyrodniczą w oparciu o bogactwo Lasów Państwowych. Jego program został skierowany do uczniów szkół podstawowych
i gimnazjów z terenów wiejskich. W pilotażową fazę projektu zaangażowanych było 15 szkół z województwa łódzkiego i mazowieckiego.
Zwieńczeniem zajęć była Olimpiada LAS, która odbyła się w poniedziałek
15 czerwca 2015 r. w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole (Nadleśnictwo Piotrków). Podczas zawodów uczniowie brali udział w licznych konkurencjach sportowych (np. bieg koordynacyjny, rzut oszczepem, bieg przez płotki, skok w dal), quizie o tematyce przyrodniczo-sportowej oraz finałowej sztafecie szkół. Zmagania uczniów wspierali również znani sportowcy – Paweł Czapiewski – polski lekkoatleta, medalista mistrzostw świata
i halowy mistrz Europy oraz Sebastian Chmara – były polski lekkoatleta, mistrz
w dziesięcioboju, trener i działacz sportowy.
– Rywalizacja była bardzo zacięta. Zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjów byli pełni zapału i walczyli o zwycięstwo z i zaangażowaniem. Nie zniechęciła ich nawet zmienna pogoda – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Na podium w kategorii szkół podstawowych stanęli uczniowie:
1. Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach
2. Szkoły Podstawowej w Modrzewiu
3. Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stoku
Trzy pierwsze miejsca w kategorii gimnazjów zajęły:
1. Gimnazjum Publiczne w Mniszkowie
2. Publiczne Gimnazjum im. Obrońców Ziemi Radzanowskiej w Rogolinie
3. Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939 r. w Woli Krzysztoporskiej
Młodzi Olimpijczycy otrzymali pamiątkowe medale oraz puchary.
– Poprzez realizację projektu edukacyjnego „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” chcemy zachęcić najmłodszych aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zacisze lasu to doskonała alternatywa na wolne popołudnie czy weekend – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.
– W polskich lasach jest tysiące miejsc, w których można uprawiać różnego rodzaju sporty. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Co więcej, można z nich korzystać za darmo – dodaje Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
W uroczystym zakończeniu Olimpiady LAS oraz wręczeniu nagród udział wzięli m.in.: Piotr Kaczyński – Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Środowiska, Edward Janusz – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Marek Zagórski – Prezes Fundacji EFRWP, Wojciech Badura – Nadleśniczy Nadleśnictwa Piotrków, Mateusz Grabarz – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Smardzewice, Jacek Zadura z Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu GDLP oraz Mariusz Turczyk z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
„Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” to projekt edukacyjny realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Lasami Państwowymi. Partnerem merytorycznym jest Polski Związek Lekkiej Atletyki.
***
O Fundacji EFRWP:
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży. W ramach współpracy polsko-węgierskiej, Fundacja realizuje Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie (k. Międzyzdrojów), które stanie się miejscem spotkań i prowadzenia projektów w dziedzinie nauki i edukacji, promowania kultury narodowej oraz walorów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl
O Lasach Państwowych:
- Lasy zajmują niemal 30 proc. powierzchni Polski. Większością tych obszarów gospodarują Lasy Państwowe. Czy wiesz, że…
z każdego miejsca Polski dotrzesz do lasu w mniej niż godzinę,
- w Lasach Państwowych czeka na Ciebie 22 tys. km szlaków pieszych, ponad 4 tys. km szlaków rowerowych, 3 tys. parkingów leśnych i miejsc postoju,
- ponad 7 tys. km tras konnych,
- 500 pól biwakowych i obozowisk.
7275728
1