europejskie forum rolników 2025

Międzyszkolna Olimpiada Leśnej Akademii Sportu rozstrzygnięta

17 czerwca 2015
Z okazji zakończenia pilotażowej fazy projektu „Leśna Akademia Sportu Dzieci
i Młodzieży”, realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, we współpracy z Lasami Państwowymi, dla wszystkich jej uczestników zorganizowano Międzyszkolną Olimpiadę LAS. Blisko 250 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów zmierzyło się w konkurencjach sportowych oraz rozwiązywało quizy dotyczące lekkiej atletyki i przyrody. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli znani sportowcy – Paweł Czapiewski i Sebastian Chmara.


Projekt edukacyjny „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” ma na celu promocję aktywności fizycznej wśród młodzieży oraz edukację przyrodniczą w oparciu o bogactwo Lasów Państwowych. Jego program został skierowany do uczniów szkół podstawowych
i gimnazjów z terenów wiejskich. W pilotażową fazę projektu zaangażowanych było 15 szkół z województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Zwieńczeniem zajęć była Olimpiada LAS, która odbyła się w poniedziałek
15 czerwca 2015 r. w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole (Nadleśnictwo Piotrków). Podczas zawodów uczniowie brali udział w licznych konkurencjach sportowych (np. bieg koordynacyjny, rzut oszczepem, bieg przez płotki, skok w dal), quizie o tematyce przyrodniczo-sportowej  oraz finałowej sztafecie szkół. Zmagania uczniów wspierali również znani sportowcy – Paweł Czapiewski – polski lekkoatleta, medalista mistrzostw świata
i halowy mistrz Europy oraz Sebastian Chmara – były polski lekkoatleta, mistrz
w dziesięcioboju, trener i działacz sportowy.

– Rywalizacja była bardzo zacięta. Zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjów byli pełni zapału i walczyli o zwycięstwo z i zaangażowaniem. Nie zniechęciła ich nawet zmienna pogoda – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Na podium w kategorii szkół podstawowych stanęli uczniowie:
1. Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach
2. Szkoły Podstawowej w Modrzewiu
3. Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stoku

Trzy pierwsze miejsca w kategorii gimnazjów zajęły:
1. Gimnazjum Publiczne w Mniszkowie
2. Publiczne Gimnazjum im. Obrońców Ziemi Radzanowskiej w Rogolinie
3. Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939 r. w Woli Krzysztoporskiej

Młodzi Olimpijczycy otrzymali pamiątkowe medale oraz puchary.

– Poprzez realizację projektu edukacyjnego „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” chcemy zachęcić najmłodszych aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zacisze lasu to doskonała alternatywa na wolne popołudnie czy weekend – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.

– W polskich lasach jest tysiące miejsc, w których można uprawiać różnego rodzaju sporty. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Co więcej, można z nich korzystać za darmo – dodaje Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. 

W uroczystym zakończeniu Olimpiady LAS oraz wręczeniu nagród udział wzięli m.in.: Piotr Kaczyński – Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Środowiska, Edward Janusz – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Marek Zagórski – Prezes Fundacji EFRWP, Wojciech Badura – Nadleśniczy Nadleśnictwa Piotrków, Mateusz Grabarz – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Smardzewice, Jacek Zadura z Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu GDLP oraz Mariusz Turczyk z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

„Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” to projekt edukacyjny realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Lasami Państwowymi. Partnerem merytorycznym jest Polski Związek Lekkiej Atletyki.
***


O Fundacji EFRWP:
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży. W ramach współpracy polsko-węgierskiej, Fundacja realizuje Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie (k. Międzyzdrojów), które stanie się miejscem spotkań i prowadzenia projektów w dziedzinie nauki i edukacji, promowania kultury narodowej oraz walorów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

O Lasach Państwowych:
  • Lasy zajmują niemal 30 proc. powierzchni Polski. Większością tych obszarów gospodarują Lasy Państwowe. Czy wiesz, że…
z każdego miejsca Polski dotrzesz do lasu w mniej niż godzinę,
  • w Lasach Państwowych czeka na Ciebie 22 tys. km szlaków pieszych, ponad 4 tys. km szlaków rowerowych, 3 tys. parkingów leśnych i miejsc postoju,
  • ponad 7 tys. km tras konnych,
  • 500 pól biwakowych i obozowisk.

POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę