Od czerwca br. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku realizuje zakupy z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanej w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe” (priorytet „Kultura ludowa”).
Głównym celem zadania pn. „Międzypokoleniowy most twórczej tradycji – rozwój kolekcji współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego” jest uzupełnienie i wzbogacenie wymienionych kolekcji o aktualnie powstające dzieła wykonywane przez artystów w różnym wieku, od nestorów do pokolenia młodszych twórców. W większości są to twórcy kujawscy, pojedyncze osoby tworzą na ziemi dobrzyńskiej.
- W projekcie uwzględniono 29 artystów i rękodzielników reprezentujących takie dziedziny, jak: rzeźba, malarstwo, zdobnictwo, haft i koronka z elementami stroju, bednarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo, a także lutnictwo wiejskie. Szczególnie ta ostatnia dziedzina rękodzieła ludowego należy dziś do rzadkości. Pośród zaproszonych do projektu twórców są utalentowani artyści, których dorobek doczekał się podsumowania na wystawach monograficznych i w odrębnych publikacjach, jak hafciarki Zofia Mierzwicka, Irena Najdek, Regina Majchrzak, rzeźbiarze Krystian Brzozowski i Jan Durkiewicz, także malarz. Spora grupa reprezentuje średnie pokolenie, niektórzy swoją pasją zarażają młodszych w rodzinie. Przykładem Zbigniew Kiszka, którego córka Ewa Rynarzewska podejmuje także udane próby rzeźbiarskie. Znany kowal Andrzej Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego tajniki rękodzieła przekazuje swojemu bratankowi Tomaszowi – informuje Beata Wąsik z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Jak udało się nam dowiedzieć zakupy realizowane będą do października, a już obecnie do muzealnej kolekcji dołączyły płaskorzeźby autorstwa Krystiana Brzozowskiego z Włocławka, rzeźba i obraz Jana Durkiewicza z Wołuszewa k. Ciechocinka, szopka bożonarodzeniowa Bogumiły Stańczak Kamyszek spod Włocławka oraz unikatowe skrzypce i wyroby koszykarskie Zygmunta Pawłowskiego ze Świątkowic, samorodnego lutnika, muzykanta i plecionkarza. W najbliższym czasie planowane są zakupy kujawskich haftów. Podsumowaniem projektu będzie zorganizowana w listopadzie br. wystawa zakupionych prac.