Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Międzypokoleniowy most twórczej tradycji

5 stycznia 2016
Od czerwca br. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku realizuje zakupy z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanej w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe” (priorytet „Kultura ludowa”).
 Głównym celem zadania pn. „Międzypokoleniowy most twórczej tradycji – rozwój kolekcji współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego” jest uzupełnienie i wzbogacenie wymienionych kolekcji o aktualnie powstające dzieła wykonywane przez artystów w różnym wieku, od nestorów do pokolenia młodszych twórców.  W większości są to twórcy   kujawscy, pojedyncze osoby tworzą na ziemi dobrzyńskiej.

- W projekcie uwzględniono 29 artystów i rękodzielników reprezentujących takie dziedziny, jak: rzeźba, malarstwo, zdobnictwo, haft i koronka z elementami stroju, bednarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo, a także lutnictwo wiejskie. Szczególnie ta ostatnia dziedzina rękodzieła ludowego należy dziś do rzadkości. Pośród zaproszonych do projektu twórców są utalentowani artyści, których dorobek doczekał się podsumowania na wystawach monograficznych i w odrębnych publikacjach, jak hafciarki Zofia Mierzwicka, Irena Najdek, Regina Majchrzak, rzeźbiarze Krystian Brzozowski i  Jan Durkiewicz, także malarz. Spora grupa reprezentuje średnie pokolenie, niektórzy swoją pasją zarażają młodszych w rodzinie. Przykładem Zbigniew Kiszka, którego córka Ewa Rynarzewska podejmuje także udane próby rzeźbiarskie. Znany kowal Andrzej Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego tajniki rękodzieła przekazuje swojemu bratankowi Tomaszowi – informuje Beata Wąsik z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Jak udało się nam dowiedzieć zakupy realizowane będą do października, a już obecnie do muzealnej kolekcji dołączyły płaskorzeźby autorstwa Krystiana Brzozowskiego z Włocławka, rzeźba i obraz Jana Durkiewicza z Wołuszewa k. Ciechocinka, szopka bożonarodzeniowa  Bogumiły Stańczak Kamyszek spod Włocławka oraz unikatowe skrzypce i wyroby koszykarskie Zygmunta Pawłowskiego ze Świątkowic, samorodnego lutnika, muzykanta i plecionkarza. W najbliższym czasie planowane są zakupy kujawskich haftów. Podsumowaniem projektu będzie zorganizowana w listopadzie br. wystawa zakupionych prac.  



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę