Ceremonia otwarcia Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra – Food zgromadziła duże grono zagranicznych gości. Na zaproszenie ministra Marka Sawickiego na targi przyjechały delegacje: Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy minister rolnictwa Alieksiej Wasilewicz Gordiejew, Republiki Węgierskiej z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Józefem Grafem, Rumunii z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Dacianem Ciolosem, Republiki Czeskiej z pierwszym zastępcą ministra rolnictwa Ivo Hlavacem, Republiki Słowackiej z sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa Wiliame Tursky, Republiki Bułgarii z wiceministrem rolnictwa i żywności Burhanem Abazovem, Ukrainy z zastępcą ministra polityki agrarnej Jarosławem Gadzało, Palestyńskiej Władzy Narodowej z minister rolnictwa i spraw socjalnych Mahmoudem Habbashem, Chińskiej Republiki Ludowej z zastępca dyrektora generalnego w ministerstwie rolnictwa ChR Yuanem Hanpingem.
Podczas uroczystości otwarcia Prezes MTP Przemysław Trawa podkreślił, że rozpoczynające się dzisiaj Targi to olbrzymia impreza, w której bierze udział ponad 1600 wystawców z 37 krajów, a łączna powierzchnia wystawowa zajmuje blisko 45 tys. m2. Prezes podkreślił, że targi skierowane są do wyspecjalizowanych grup odbiorców: do technologów żywności i zakładów produkujących żywność, a także do handlowców sieci detalicznej i do gastronomii. Według szacunków prezesa P. Trawy tegoroczną edycję Polagry – Food odwiedzi około 40 tys. zwiedzających.
Dokonując oficjalnego otwarcia Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych i Gastronomi Polagra – Food minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki powiedział, że wielkim zaszczytem jest goszczenie ministrów rolnictwa krajów tak ważnych dla Polski. Krajów, z którymi chcemy jak najlepiej rozwijać współpracę. „Targi te to okazja i możliwość do szczerych i rzetelnych rozmów o rolnictwie, a także o problemach głodu i wyżywienia ludności świata” – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.
Minister powiedział, że wymianie poglądów na ten właśnie temat służyć będzie spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii i Bułgarii, jak również panel dyskusyjny na temat współistnienia różnych modeli rolnictwa. W panelu wezmą udział ministrowie rolnictwa Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Bułgarii, Rosji, Ukrainy i Palestyny.
Polagra -Food to największe targi spożywcze w Europie Środkowej i Wschodniej. Ich misją jest promocja polskiego przemysłu spożywczego, wspieranie innowacyjnych rozwiązań oraz tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między profesjonalistami z branży. Targi Polagra-Food to nie tylko najważniejsza impreza branżowa w kraju, ale także wydarzenie cieszące się rosnącą renomą na arenie międzynarodowej.
Po uroczystości otwarcia minister Marek Sawicki zwiedzał Targi. Zapoznał się m.in. z ofertą stoisk polskich, hiszpańskich i węgierskich.
Podczas tegorocznych targów wystawcy prezentują swoją ofertę w ramach pięciu salonów tematycznych. Złożą się na nie: Salon Wyrobów Spożywczych i Napojów, Salon Gastronomii, Salon Win i Alkoholi, Salon Franchisingu i Salon Wyposażenia Sklepów.
Równolegle z Polagrą-Food odbywają się Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra-Tech, Międzynarodowy Salon Dodatków do Żywności oraz Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki – Taropak.
W trakcie targów odbędzie się uroczystość wręczenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kolejnych znaków Poznaj Dobrą Żywność. Kilkadziesiąt produktów otrzyma prawo używania tego prestiżowego znaku, dającego konsumentom gwarancję wysokiej, wyróżniającej się jakości.
Na targach Polagra–Food prowadzona jest działalność informacyjna resortu obejmująca m.in. doradztwo, konferencje, i seminaria naukowo-techniczne oraz konferencje prasowe. Przez cały okres targów na stoisku informacyjnym resortu. W pawilonie 8 nr 31 można otrzymać informacje dotyczące m.in.:
- stanu i perspektyw polskiego rynku produktów rolnych i spożywczych,
- polityki wsparcia dla rolnictwa i obszarów wiejskich,
- programu PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność
- systemu rejestracji i ochrony nazw produktów regionalnych i tradycyjnych
- stanu i perspektyw rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce,
- systemu informacji rynkowej,
- targów i wystaw rolno-spożywczych w kraju i na świecie.