W dniach 3-5 lipca 2006 r. w Krakowie (Polska) spotkali się reprezentanci Czeskiej Izby Rolniczej, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Słowackiej Izby Rolniczej i Przemysłu Spożywczego oraz Węgierskiej Izby Rolniczej.
Przedstawiciele izb rolniczych przeprowadzili analizę podstawowych rynków rolnych uwzględniającą dwa pierwsze pełne lata naszego członkostwa w UE. Zwrócono uwagę na konieczność wprowadzenia możliwych zmian, które mogłyby poprawić kondycję naszego rolnictwa i pomogły zmniejszać dystans w poziomie życia na obszarach wiejskich wobec państw 15-tki. wpływając tym samym na wzrost siły ekonomicznej sektora rolniczego i rolno-spożywczego całej Unii Europejskiej. Ponadto po przeanalizowaniu prognoz plonów zbóż w roku bieżącym, przedstawiciele izb rolniczych podkreślili konieczność wprowadzenia systemowych rozwiązań zbytu nadwyżek w państwach środkowoeuropejskich poprzez wsparcie ze środków UE kosztów związanych z transportem zbóż do portów. Uczestnicy uzgodnili, że jeśli celem skupu interwencyjnego zbóż ma być przede wszystkim pomoc producentom rolnym, a nie podmiotom handlowym konieczne jest wprowadzenia wcześniejszego terminu rozpoczęcia skupu interwencyjnego od 1 września.
Przedstawiciele izb rolniczych zgodnie i stanowczo sprzeciwili się propozycji KE odnośnie ograniczenia możliwości stosowania krajowych środków wsparcia hodowli zwierząt zawartej w „Wytycznych Wspólnoty w sprawie pomocy krajowej w sektorze rolniczym w latach 2007-2013” Przedstawiciele uznają za konieczne utrzymanie obecnego systemu wsparcia krajowego w hodowli zwierząt – w myśl art. 15 „Wytycznych Wspólnoty na lata 2007-2013” w pełnym ich znaczeniu, stosowanym do tej pory. Reprezentanci samorządów wyrazili zdanie, że wprowadzenie takich regulacji zmniejszy znacząco konkurencyjność sektora produkcji zwierzęcej w ich krajach i może doprowadzić do upadku rodzimą hodowlę.
Poinformowali się też nawzajem o przewidywanych wielkościach środków finansowych przeznaczonych na poszczególne osie główne PROW 2007-2013. Zgodnie z postulatami z poprzedniego spotkania podtrzymano opinię, że izby rolnicze, jako przedstawiciel rolników, znający rzeczywiste problemy wsi, powinny pełnić znaczącą rolę w realizacji PROW 2007-2013.
Przedstawiciele izb rolniczych oczekują od swoich krajowych rządów podjęcia działań wobec KE w celu wydłużenia terminu dostosowania gospodarstw rolnych do wymogów UE do 2013 roku.
Rozmawiano również na temat niezwykle trudnej sytuacji na rynku owoców miękkich w ich krajach. Uznano za konieczność jego regulacji w ramach WPR oraz wprowadzenia kontraktacji na takich samych zasadach, jak obowiązujące w produkcji pomidorów. Zwrócono uwagę na ogromne zagrożenie importem tych owoców z państw spoza UE i konieczność podjęcia działań przez KE w celu ochrony przed bankructwem rodzimych producentów
Na zakończenie obrad uzgodniono, że następne spotkanie Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się we wrześniu 2006 roku w Pradze .