Międzynarodowa wyprawa do Arktyki w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii
11 grudnia 2009
Naukowcy z Morskiego Laboratorium Biogeochemii, Geologii i Geofizyki Marynarki Wojennej (NRL) zorganizowali wyprawę do Arktyki mającą na celu poszukiwania hydratów metanu w Morzu Beauforta i określenie zróżnicowania osadów, mających wpływ na klimat Ziemi - podaje internetowy serwis "Science Daily".
"Próbki mają pomóc określić różnorodność płytkich osadów dna i źródeł metanu oraz jego przedostawania się do atmosfery" - powiedział szef sekcji Chemii w NRL Richard Coffin.
Zawartość, lokalizacja i dystrybucja metanu, będącego w formie wodzianu, jest zmienna i kontrolowana przez gradienty geotermiczne (zmiany temperatury wraz z głębokością). Duże pokłady hydratów metanu, zamrożonych mieszanek węglowodoru (głównie metanu) i wody, występują na rozległych obszarach dna oceanicznego.
Międzynarodowe badanie zainicjowano, mając na celu przede wszystkim pozyskanie metanu z wodzianów jako źródła energii. Podczas 12-dniowej ekspedycji załoga przeprowadziła pomiary przewodności, temperatury i głębokości kolumn wody, którymi gazy wydostają się na powierzchnię używając sondy CTD (conductivity-temperature-depth). Do pobierania próbek naukowcy wykorzystali też butlę Niskina i pobrali materiał do badań.
Zespół skoncentrował się na zdobyciu zintegrowanych danych m.in.: sejsmicznych, akustycznych, geochemicznych i temperatury w celu oszacowania rozmieszczenia osadów wodzianowych. Analizując próbki badacze oszacują także różnice w pionowych strumieniach w relacji do struktur geologicznych, temperatury wody w kolumnach, którymi gaz wydostaje się z dna, głębokości wody oraz gorących prądów. Opracują także model transportu metanu z osadów kolumnami wody.
"Nasz projekt zainicjował długotrwałą współpracę w kolejnych wyprawach badawczych na Morze Beauforta oraz w inne regiony Morza Arktycznego" - powiedział Coffin.