Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

MG obniża prognozę wzrostu PKB

5 stycznia 2016

Analitycy Ministerstwa Gospodarki obniżyli prognozę polskiego wzrostu PKB w 2011 roku do 4,0 proc. z 4,2 proc. prognozowanych wcześniej - wynika z comiesięcznego raportu oceniającego gospodarkę.

Jednocześnie resort ocenia, że w I półroczu PKB wzrósł o 4,2 proc.

Z kolei z raportu kwartalnego przygotowanego przez resort gospodarki wynika, że PKB w II kwartale wzrósł o 4,0 proc.

"W pierwszej połowie br. najszybciej rosły wydatki inwestycyjne, co stanowi najlepszy wynik od połowy 2008 roku. Wznowienie intensywnego procesu inwestycyjnego, po trwającym 6 kwartałów okresie ograniczania, oraz wzrost spożycia, sugerują, że popyt krajowy pozostał głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Nieco wyższa niż przed rokiem dynamika spożycia indywidualnego wynikała ze wzrostu realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych oraz wzrostu zatrudnienia" - napisano w raporcie kwartalnym.

Analitycy MG obniżyli prognozę wzrostu spożycia ogółem w '11 do 3,1 proc. z 3,8 proc. wcześniej, w tym spożycia indywidualnego do 3,3 proc. z 3,8 proc. wcześniej.

Prognoza akumulacji podwyższona została do 11 proc. z 5,1 proc., a w tym nakładów brutto na środki trwałe do 8 proc. z 6 proc.

Analitycy MG podwyższyli również prognozę wpływów z eksportu w 2011 roku do 133,5 mld euro z 129,7 mld euro wcześniej oraz wypłat importowych do 150,3 mld euro z 146,6 mld euro. Tym samym zmniejszyli prognozę deficytu w obrotach handlowych do 16,8 mld euro z 16,9 mld euro.

Resortowi analitycy spodziewają się, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej na koniec roku 2011 produkcja sprzedana przemysłu osiągnie przyrost na poziomie ok. 8,1 proc.

 


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę