Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Media publiczne

16 stycznia 2009
W najbliższych miesiącach możemy być świadkami prawdziwej rewolucji w mediach publicznych. Trwa spór o ich ostateczny kształt. I to spór bardzo konkretny. Są już projekty ustaw wprowadzający zmiany. Wczoraj w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozmawaino o przyszłości Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Podczas spotkania dyskutowano między innymi o pomysłach zespołu ekspertów działających przy ministrze kultury. Proponują oni między innymi likwidację abonamentu oraz wprowadzenie system kontroli wypełniania tzw. „misji” przez media publiczne.

prof. Stanisław Jędrzejewski, medioznawca, współautor projektu ustawy medialnej: umocnienie ich charakteru tych mediów publicznych, charakteru publicznego. Nominalnie może to nastąpić wyłącznie poprzez wprowadzenie mechanizmu licencji programowych, kontraktów, które zawierają media publiczne z ciałem regulującym a przede wszystkim rozliczenia się mediów publicznych z zadań publicznych. Niektórzy mówią misji publicznej.

Zamiast abonamentu media publiczne byłyby finansowane z podatku VAT płaconego od reklam przez wszystkie media w kraju. Zdaniem autorów projektu ustawy zagwarantuje ona stabilne finansowanie TVP i Polskiego Radia oraz zapewni ich odpartyjnienie. Nie wszyscy się z tym zgadzają, a nawet twierdzą, że niewiele się zmieni.

Janina Jankowska, dziennikarz, Rada Programowa TVP: utwierdza nie tyle upartyjnienie ile zależności od rządzących. Wiadomo, że rządzący za każdym razem otrzymają w tym układzie media publiczne wraz z wygranymi wyborami.

Podczas spotkania różnic nie udało się zatrzeć. Tylko w jednym wszyscy się zgadzali. Chcą silnych mediów publicznych, choć drogi dojścia do tego celu są zupełnie inne.

Marian Zalewski, Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Reymonta, wiceminister rolnictwa: mediami publicznymi, które wnoszą nowoczesne standardy, bardzo dobry program, który służy wszystkim Polakom a zwłaszcza słabszym. Mówimy o środowiskach ludzi wsi, ludzi słabszych, pokrzywdzonych.

Zmiany są konieczne choćby dlatego, że do końca 2012 roku telewizje czeka przejście z technologii analogowej na cyfrową.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę