FAMMU/FAPA informuje, że w związku z sezonową obniżką dostaw przetworów mlecznych na półkuli południowej od końca maja obserwowany był wzrost cen masła. Zwyżki te utrzymały się do końca szóstego miesiąca 2012 roku, po czym przez pewien okres lipca obserwowano stabilizację.
Wzrost cen w drugiej części lipca stymulowany był między innymi przez susze w USA i Rosji, co przełożyło się na wyższe ceny zbóż, a co za tym idzie wzrost cen pasz, i w konsekwencji kosztów produkcji mleczarskiej oraz cen samych przetworów mlecznych. Ceny masła w Unii Europejskiej nie zareagowały jednak tak dynamicznie na zaistniałą sytuację rynkową jak miało to miejsce w przypadku mleka w proszku i na początku ósmego miesiąca bieżącego roku były względnie stabilne.
W dniu 7 sierpnia 2012 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 2,77 EUR/kg i była zaledwie o 1,47 proc. wyższa niż przed miesiącem. Na rynku głównego unijnego producenta, w Niemczech, sierpniowe ceny masła wzrosły bardziej dynamicznie (+3,67 proc. do 2,83 EUR/kg).
Mniejsze zwyżki odnotowano w przypadku innego czołowego wytwórcy masła z UE - Holandii (+0,74 proc. do 2,72 EUR/kg). W Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego, na początku sierpnia bieżącego roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 2,76 EUR/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej już o 12 proc. Względem ubiegłego miesiąca, jest to wzrost o 6,15 proc. (w związku z umacniającym się kursem złotówki w stosunku do euro w ujęciu PLN odnotowano niespełna 3,6 proc. zwyżkę do 11,33 PLN).
Jak już wspomniano susze w znacznym stopniu dotknęły USA. Ten kataklizm oraz wciąż słabnący kurs euro w stosunku do dolara amerykańskiego przełożyły się na to, że cena tony masła z Unii jest przeciętnie o 390 EUR niższa od ceny tego tłuszczu z USA. Jednak na skutek zniżek cen w Oceanii cena tony tego tłuszczu z UE jest o 410 EUR wyższa niż ceny światowe.
- Taka sytuacja może doprowadzić do problemów UE z konkurowaniem na rynku światowym, a popyt na unijne masło może ulec kolejnemu zmniejszeniu. Sytuacja ta przypomina tą jaka miała miejsce jeszcze przed dwoma miesiącami: znacznie droższe masło z UE zniechęcało potencjalnych nabywców spoza Wspólnoty do importowania go, o czym świadczy m.in. niemal 9 proc. spadek eksportu tego tłuszczu w pięciu pierwszych miesiącach 2012 roku. Według danych KE od stycznia do maja 2012 roku produkcja tego tłuszczu była o 4,4 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.
Ponadto od momentu rozpoczęcia na początku marca wprowadzania masła do magazynów w ramach programu prywatnego przechowalnictwa z unijnymi dopłatami (PSA), do unijnych składów dostarczono ponad 133,3 tys. ton tego tłuszczu (stan na dzień 13 sierpnia 2012 roku). Jest to rekordowa ilość, o 22,6 proc. większa ilość niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jest bardzo prawdopodobne, że możliwość wyprowadzania masła z magazynów, od 16 sierpnia 2012 r. wpłynie na dalszą stabilizację cen masła w UE.
6014110
1