Ahmed Hajjali, prezes zarządu Spółki Rozwoju Rolnictwa Królestwa Maroka spotkał się w środę 7 lutego z przedstawicielami zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych. W trakcie spotkania w siedzibie KRIR w Warszawie prezes Hajjali przedstawił przedstawicielom samorządu rolniczego przede wszystkim marokańską ofertę dzierżawy ziemi oraz zaprosił Wiktora Szmulewicza, prezesa KRIR do Maroka.
Królestwo Maroka chce oddać w dzierżawę osobom doświadczonym w rolnictwie ponad 50 tysięcy hektarów usytuowanych w różnych częściach kraju podzielonych na gospodarstwa o średniej wielkości 250 hektarów. Gospodarstwa te będą wynajmowane rolnikom z Polski na bazie umowy dzierżawy. Czas trwania dzierżawy w przypadku sadownictwa – 40 lat, a w innej produkcji – 17 lat Roczna oplata na podstawie umowy za dzierżawę wynosi 200 euro od hektara.
Dzierżawcami mogą zostać przede wszystkim osoby posiadające odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Aby wziąć udział w przetargu trzeba wpłacić 10 tysięcy euro. Wybór odpowiedniej oferty dzierżawy zależy przede wszystkim od wartości i tempa realizacji inwestycji, utworzenia dodatkowych miejsc pracy, spójności ekonomicznej i technicznej projektu oraz referencji potencjalnego dzierżawcy.