Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego

5 stycznia 2016
Dziś każdy może sprawdzić, czy miejsce, w którym mieszka, jest zagrożone powodzią, a jeśli tak, to w jakim stopniu, ponieważ od 20 grudnia  działa w ramach projektu ”Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” opracowany  przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB – Centra Modelowania Powodziowego w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu portal( www.mapy.isok.gov.pl) publikujący aktualne mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego.
Portal realizuje zapisy Dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) oraz tzw. Dyrektywy Powodziowej. Ta druga nakłada obowiązek opracowania i podania do publicznej wiadomości dokumentów planistycznych, stanowiących podstawę zarządzania ryzykiem powodziowym. Jednym z etapów wdrażanie tej dyrektywy było właśnie stworzenie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego.
Informacje zawarte na mapach będą  nie tylko  przydatne w planowaniu działań w przypadku wystąpienia powodzi, ale przede w wszystkim  do opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Mapy będą skutecznym narzędziem pozyskiwania danych, ułatwią też podejmowanie dalszych decyzji o charakterze technicznym, finansowym i politycznym, dotyczących zarządzania ryzykiem powodziowym.
Projekt jest realizowany w konsorcjum, w skład którego wchodzą: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW) – lider konsorcjum, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK), Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz Instytut Łączności.
Projekt ISOK finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę