aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mały ruch na giełdzie

9 stycznia 2003

Na giełdzie biednie i nie wesoło – mówi Lena Król z Giełdy Ziemi Sandomierskiej. Sprzedających niewielu, a i towaru jak na lekarstwo. Za kilogram ziemniaków trzeba teraz zapłacić od 5 do 7 gr. więcej niż przed świętami. Również okres świąt u naszych wschodnich sąsiadów nie sprzyja składaniu zamówień przez potencjalnych kontrahentów. Jedyny jak do tej pory zagraniczny klient na Giełdzie Sandomierskiej to rosyjski kupiec, który jeszcze w zeszłym roku podpisał umowę na odbiór naszych jabłek.

Już od połowy stycznia na wschód wyjeżdżać będzie 20 ton dziennie tego towaru. Głównie odmiany Jonagold i Gloster. Po za tym niewesoło, a przyczyny zastoju na giełdach są dwie. Prawosławne święta, rozpoczynające się 6 stycznia powodują przesunięcie składania zamówień o tydzień. W efekcie handel ruszy od połowy stycznia. Po drugie jak co roku w styczniu obniżane jest cło za wschodnią granicą i kupujący czekają aż obniżka wejdzie w życie.

Sytuacja ta uderzyła przede wszystkim w polskich rolników, dla których wschodni kupcy byli głównym źródłem zbytu. Handel jabłkami właściwie stanął, a ich cena prawie nie zmieniła się od kilku tygodni.


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę