Ponad 500 osób wzięło udział w ciągu lata w drugiej edycji Dni Otwartych Małopolskich Winnic. Swoje podwoje otworzyło dla zwiedzających sześć gospodarstw, które można było zwiedzać oraz degustować ich produkty.
Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce powiedział PAP, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem turystów. "Pogoda zwykle dopisywała, gospodarze częstowali lokalnymi produktami: kozimi serami, wędlinami czy wędzonymi rybami, a także winem" - mówił.
Do winnic zjeżdżały całe rodziny, które słuchały prelekcji wygłoszonych przez Wojciecha Bosaka, projektanta wielu winnic i uznanego eksperta piszącego o winie. Potem zwiedzano winnicę, a dorośli kosztowali win małopolskich winnic. "Wypracowaliśmy już stałą grupę zwiedzających, którzy podążali szlakiem - wśród nich byli także początkujący winiarze, którzy podpatrywali bardziej doświadczonych kolegów" - dodał Tokarczyk.
Na szlaku tegorocznej wędrówki znalazło się pięć winnic. Rozpoczęło się od Krokoszówki Górskiej w Smardzowicach k. Krakowa, która sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Potem była wizyta na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim w pięknie położonej winnicy Zadora. Enoturyści gościli też w Winnicach Braci Zagórskich w okolicach Gromnika oraz w Winnicy Chodorowa - nowym miejscu na Małopolskim Szlaku Winnym w powiecie gorlickim.
Zakończenie sezonu winiarskiego odbyło się w Winnicy Smykań w powiecie limanowskim, przy której działa gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia. Na 5 października zaplanowano jeszcze wizytę w Piwnicach Antoniego w Woli Lubeckiej w powiecie tarnowskim, gdzie wszyscy chętni mają uczestniczyć w winobraniu.
Jak zaznaczył Tokarczyk, do wytyczonego w zeszłym roku Małopolskiego Szlaku Winnego, który skupiał 15 winnic, dołączyło w ostatnim czasie pięć kolejnych lokalizacji. Na szlaku znalazła się Winnica Rodziny Steców z okolic Tuchowa, Winnica Chodorowa z okolic Grybowa, Winnica Dosłońce z miejscowości Dosłońce obok Racławic Miechowskich, Winnica Piwnice Antoniego z Woli Lubeckiej k. Lubczy oraz Winnica Gaj z Gaju koło Mogilan.
Od zeszłego roku na szlaku znajdują się: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik).
Wszystkie one zostały opisane w "Przewodniku po małopolskich winnicach" wydanym przez Gorczańską Organizacją Turystyczną. Teksty w katalogu opracowywał Wojciech Bosak.
Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć. Łączny areał zarejestrowanych winnic komercyjnych wynosi obecnie niecałe 20 hektarów, a łączna ich produkcja w zeszłym roczniku nie przekroczyła kilkudziesięciu tysięcy butelek.
W Małopolsce można już wyodrębnić obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie na wschodzie regionu.
9182824
1