Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Małopolskie winnice cieszą się dużym zainteresowaniem turystów

3 grudnia 2015
Prawie 60 osób odwiedziło w upalną sobotę winnicę Krokoszówka Górska w Smardzowicach w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. W ten sposób zainaugurowano drugą edycję Dni Otwartych Małopolskich Winnic, które będzie można zwiedzać i degustować ich produkty.

Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce powiedział PAP, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem turystów. Do winnicy zjechały całe rodziny, które wysłuchały prelekcji wygłoszonej przez Wojciecha Bosaka, projektanta wielu winnic i uznanego eksperta piszącego o winie. Potem zwiedzano winnicę, a dorośli kosztowali pięciu win z trzech małopolskich winnic. "Były wina białe, czerwone - cały przekrój win wytwarzanych w naszym regionie" - zaznaczył.
Zwiedzana w sobotę winnica Krokoszówka Górska znajduje się w malowniczej miejscowości Smardzowice, kilkanaście kilometrów od Krakowa. Sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posadzono ją bezpośrednio na skałach wapiennych. Z powodu położenia na dużej wysokości - 399 m n.p.m., udają się w niej odporne odmiany winorośli, z których powstaje wino czerwone. Ostatnio zdobyło ono brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie Win Galicja Vitis 2014.
W tym roku planowana jest organizacja minimum sześciu prezentacji w różnych winnicach na szlaku. Ich uczestnicy wysłuchają prelekcji dotyczącej zwiedzanej winnicy, a następnie ją zwiedzą i posmakują win oraz produktów lokalnych. "Oczywiście mogą się jeszcze pojawić na dniach otwartych kolejne winnice, które zechcą się zaprezentować turystom" - zapowiedział.
23 sierpnia planowana jest wizyta na Pogórzu Ciężkowicko - Rożnowskim w pięknie położonej winnicy Zadora. Dzień później enoturyści będą gościć w Winnicach Braci Zagórskich w okolicach Gromnika.
6 września zaplanowano odwiedziny w Winnicy Chodorowa - nowym miejscu na Małopolskim Szlaku Winnym w powiecie gorlickim. Zakończenie sezonu winiarskiego zaplanowano w Winnicy Smykań w powiecie limanowskim, przy której działa gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia.
Jak zaznaczył Tokarczyk, do wytyczonego w zeszłym roku Małopolskiego Szlaku Winnego, który skupiał 15 winnic, dołączyło w ostatnim czasie pięć kolejnych lokalizacji. Na szlaku znalazła się Winnica Rodziny Steców z okolic Tuchowa, Winnica Chodorowa z okolic Grybowa, Winnica Dosłońce z miejscowości Dosłońce obok Racławic Miechowskich, Winnica Piwnice Antoniego z Woli Lubeckiej k. Lubczy oraz Winnica Gaj z Gaju koło Mogilan.
Od zeszłego roku na szlaku znajdują się: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik).
Wszystkie one zostały opisane w "Przewodniku po małopolskich winnicach" wydanym przez Gorczańską Organizacją Turystyczną. Teksty w katalogu opracowywał Wojciech Bosak.
Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć. Łączny areał zarejestrowanych winnic komercyjnych wynosi obecnie niecałe 20 hektarów, a łączna ich produkcja w zeszłym roczniku nie przekroczyła kilkudziesięciu tysięcy butelek.
W Małopolsce można już wyodrębnić obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Ciężkowickie-Rożnowskie na wschodzie regionu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę