Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wspólnie z Małopolską Izbą Rolniczą i Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Grodkowicach realizuje obecnie drugi etap projektu „Środowisko bez barszczu Sosnowskiego(Heracleum sosnowskyi Manden)”,.
- We wrześniu kontynuowano zwalczanie chemiczne i mechaniczne barszczu, a koordynatorzy przystąpili do monitoringu skuteczności przeprowadzonych zabiegów. W październiku i listopadzie br., w 31 małopolskich gminach uczestniczących w projekcie, odbywać się będą spotkania informacyjne poświęcone głownie efektom dotychczasowych zabiegów zwalczania barszczu – informuje Małopolska Izba Rolnicza.
Barszcz jest chwastem inwazyjnym bardzo uciążliwym w zwalczaniu, co wynika z wysokiego współczynnika rozmnażania i odporności na wiele herbicydów. Aby uzyskać pełny sukces w zwalczaniu, działania eliminujące tę roślinę muszą być realizowanie corocznie, nieprzerwanie przez 5 lat.
W ramach projektu zabiegi zwalczające barszcz będą prowadzone kompleksowo, poprzez zastosowanie kilku metod, dobranych w zależności od liczebności i miejsca występowania rośliny: zwalczanie chemiczne przy użyciu opryskiwaczy ciągnikowych lub plecakowych, zwalczanie chemiczne poprzez iniekcję bezpośrednią herbicydu do szyjki korzeniowej, zwalczanie mechaniczne przy użyciu maszyn ciągnikowych i zwalczanie mechaniczne ręczne (wykaszanie).