Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że produkcja truskawek w Maroko w 2014 roku ze względu na niekorzystny przebieg warunków pogodowych na początku sezonu zbiorów może ukształtować się na relatywnie niskim poziomie, niemniej, wg informacji podanych przez Foodnews może być zbliżona do roku poprzedniego.
Biorąc pod uwagę aktualne przewidywania dotyczące produkcji w Maroko, nie oczekuje się zatem, że ceny truskawek mrożonych, pochodzących z tego kraju, w 2014 roku będą znacznie różnić się od ubiegłorocznych. Zgodnie z notowaniami Foodnews, na początku kwietnia 2014 roku truskawki mrożone z Maroko (Camarosa) kosztowały na rynku unijnym 1,21 euro/kg wobec 1,15 euro/kg w analogicznym okresie przed rokiem.
Wpływ sytuacji podażowej w 2014 roku na rynku marokańskim na kształtowanie się cen mrożonych truskawek pochodzących z Polski może być zatem zbliżony do roku poprzedniego. Patrząc historycznie, można jednak oceniać, że będzie on działał raczej wspierająco na wysokość cen niż na ich obniżki.
W 2013 roku, ceny truskawek z Maroko w stosunku do 2012 roku uległy zmniejszeniu, aczkolwiek spadek ten wynikał z obniżenia się popytu na truskawki marokańskie. Był on z kolei konsekwencją wzrostu podaży truskawek w Polsce. Zbiory tych owoców w naszym kraju, według GUS, wzrosły r/r o 11% do 166 tys. t. Spadek popytu widoczny był w postaci osłabienia handlu mrożonymi truskawkami na linii Maroko-UE-28. Zgodnie z danymi Eurostatu ich import z Maroko do krajów Wspólnoty w 2013 roku ukształtował się na poziomie 57 tys. t i był o 5% niższy niż rok wcześniej.
Zdaniem Foodnews popyt na mrożone truskawki obecnie (początek kwietnia) można określić jako dobry i dość stabilny, co jest pozytywnym sygnałem dla rynku przed sezonem zbiorów w Polsce.
W pierwszym kwartale 2014 roku ceny truskawek z Polski na rynku europejskim kształtowały się na relatywnie stabilnym poziomie. Na początku drugiego kwartału 2014 roku (1-2 tydzień kwietnia) cena kilograma truskawek mrożonych z naszego kraju (Senga Sengana) wynosiła 1,30 euro czyli była na takim samym poziomie jak na początku kwartału pierwszego. Była jednak o 17% niższa w porównaniu do średniej ceny notowanej w analogicznym okresie przed rokiem. Ceny mrożonych truskawek z Polski są wyższe na rynku europejskim od truskawek marokańskich (o 10-20%).
Jest to niemniej tendencja stała i wynika z różnic w kosztach produkcji pomiędzy tymi dwoma krajami. Są one skutkiem, między innymi z różnic wydajności produkcji, która jest znacznie wyższa w Maroko, a także kosztów pracy, które z kolei wg Foodnews są wyższe w Polsce.
9034147
1