Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Małe gospodarstwa potrzebują pieniędzy na rozwój

3 grudnia 2015
Małe gospodarstwa rodzinne potrzebują pieniędzy na rozwój; takie środki będzie można pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - mówił podczas czwartkowej konferencji w Sejmie prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

W Polsce większość gospodarstw rolnych (ok. 70 proc.) nie przekracza 5 hektarów. Dużych - powyżej 50 ha - jest niewiele - zaledwie 27 tys., czyli 1,2 proc. Co roku gospodarstw małych ubywa, więc trzeba im pomagać przetrwać - one także przynoszą korzyści całej gospodarce - mówił Szmulewicz.
Tłumaczył, że z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) finansowane są m.in. inwestycje w gospodarstwach rolnych, które wpływają na zwiększenie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Polska wieś zmienia się głównie dzięki unijnym środkom, jednak w przyszłej perspektywie finansowej w latach 2014-2020 pieniędzy rozwój obszarów wiejskich (na tzw. II filar WPR) będzie mniej, dlatego resort rolnictwa nie powinien przesuwać z tej puli pieniędzy na zwiększenie dopłat bezpośrednich - uważa prezes KRIR.
Szmulewicz podkreślił, że duży eksport produktów rolnych jest wynikiem dotychczasowej polityki rolnej w zakresie inwestowania w rozwój gospodarstw i przetwórstwo. W jego opinii, ten kierunek trzeba utrzymać.
Zauważył, że w nowym PROW przewidziane są działania wspierające rozwój małych gospodarstw rodzinnych. Są to m.in. dotacje dla młodych rolników, dopłaty do restrukturyzacji małych gospodarstw, pomoc w tworzeniu grup producenckich, pomoc w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Dodatkowo małym gospodarstwom trzeba pomóc poprzez stworzenie możliwości przetwórstwa własnych płodów rolnych i ich sprzedaży bez obciążania podatkami.
Obecny na konferencji minister rolnictwa Stanisław Kalemba podkreślił, że sukces w eksporcie polskiej żywności był możliwy dzięki własności prywatnej gospodarstw. Jego zdaniem zaangażowanie w pracę w rolnictwie i przywiązanie do ziemi rolnika nigdzie w krajach byłego bloku wschodniego nie jest tak duże, jak w Polsce. Potrzebne jest jednak większe zorganizowania rolników w grupy producenckie czy spółdzielczość.
Minister poinformował, że Komisja Europejska docenia rolę małych gospodarstw w produkcji żywności, dlatego przewiduje uproszczenie procedur w pozyskiwaniu unijnych środków. Nie będą małych gospodarstw obowiązywały kontrole związane z ochroną środowiska, dopłaty bezpośrednie będą mogły być wypacane ryczałtowo. Możliwa będzie także pomoc w inwestycjach - wyliczał.
W konferencji "gospodarstwo rodzinne szansą rozwoju gospodarczego Polski" wzięło udział ok. 500 rolników.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę