Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Małe browary padną!

2 czerwca 2005

Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich Andrzej Olkowski mówi, że małe browary z powodu wyższych kosztów produkcji nie są w stanie konkurować z dużymi browarami, a głównym obciążeniem jest podatek akcyzowy.

Około 40 małych browarów wyprodukowało w 2004 roku nieco ponad 1 milion hektolitrów (h) piwa podczas, gdy w 2003 roku - 1,4 mln h. Spadek produkcji jest efektem ostrej konkurencji i zdominowania handlu przez wielkie fabryki - powiedział Olkowski podczas posiedzenia w środę senackiej komisji rolnictwa. "By małe browary mogły się rozwijać niezbędna jest przychylność urzędów wszystkich szczebli. Musi być przychylność w kwestii podatków lokalnych, VAT i akcyzy; wtedy małe firmy sobie poradzą. W naszym przypadku podatkiem krytycznym jest akcyza" - argumentował.

"Obecnie browary mają trudności z egzekwowaniem zapłaty za piwo od hurtowni, które także mają kłopoty finansowe spowodowane dużymi obciążeniami fiskalnymi" - wyjaśnił Olkowski . Jego zdaniem, jeżeli nie będzie lepszego systemu ulg w podatku akcyzowym, to małe browary nie będą sobie radzić. Unia dopuszcza do 50 proc. ulgi, w Polsce wynosi ona ok. 33 proc., są więc - jak przekonuje prezes - możliwości jej obniżenia. Jak wyjaśnił Mieczysław Grzebulski z resortu finansów, akcyza na piwo nie zmienia się od 5 lat, a od 1 maja 2004 roku zwiększona została o 25 proc. ulga dla małych browarów. Zdaniem Olkowskiego , małe browary powinny być traktowane jeszcze bardziej ulgowo, gdyż ponoszą większe koszty siły roboczej. "Na wyprodukowanie hektolitra piwa potrzebujemy średnio 10- krotnie więcej siły roboczej, bo to jest piwo robione metodą ręczną" - argumentował.

Olkowski zwrócił uwagę, że małe browary nie mają szans konkurować z dużymi potentatami na rynku. Ich udział w rynku wynosi 5 proc., podczas, gdy np . grupa Żywiec ma 36 proc. rynku. Według niego, Polacy zarabiają niewiele i dlatego poszukują najtańszych piw, nie są skłonni do ponoszenia wyższych kosztów, nawet jeżeli kupują oryginalne piwo. Wynik finansowy browarów skupionych w Stowarzyszeniu jest ujemny. Pierwszy kwartał 2005 roku był gorszy od analogicznego okresu ubiegłego roku. "Jeżeli będzie ciepłe lato to pozwoli nadrobić straty, ale jeżeli nie - to będzie kolejny zły rok dla małych browarów. Niektóre pewnie zrezygnują z produkcji" - powiedział Olkowski .


POWIĄZANE

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś porozumienie w sprawie rocznego budże...

Pakt konkurencyjności przedstawiony przez prezydencję węgierską, Deklaracja Buda...

Tokio jest gotowe do wdrożenia długo oczekiwanego pakietu stymulacyjnego, który ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę