Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Majówki z PRP Polska czyli ,,podróż do wnętrza ziemi''

8 czerwca 2010
W tradycyjnym rolnictwie zwraca się uwagę li tylko na dostarczanie roślinom uprawnym odpowiednich składników pokarmowych dobranych pod zapotrzebowanie konkretnej plantacji, przy założonym poziomie plonowania. Nie bierze się przy tym pod uwagę kondycji i stanu gleb, które mają niebagatelne znaczenie nie tylko dla jakości i wysokości aktualnych plonów, ale także dla potencjału produkcyjnego w przyszłości oraz środowiska naturalnego.
Uzyskanie i utrzymanie wysokiego potencjału plonotwórczego gleb poprzez systematyczną odbudowę ich naturalnej żyzności z wykorzystaniem stymulatora funkcji życiowych gleby, decydować będzie o ich przydatności rolniczej w długiej perspektywie czasu oraz ograniczy stosowanie konwencjonalnych nawozów i zabiegów uprawowych, zwiększając możliwości produkcji najlepszej jakościowo żywności. Ten kierunek myślenia wpisuje się w koncepcję rolnictwa zrównoważonego, które stanowi jedyną rozsądną i racjonalną perspektywę rozwoju branży, co potwierdza również projekt zmian legislacyjnych w UE. Trend ten jest coraz wyraźniejszy w krajach wysokorozwiniętych, głównie we Francji, Szwajcarii, Austrii, a od niedawna popularyzowany jest także intensywnie w Niemczech oraz w Polsce.

       
       


Przez cały maj firma PRP Polska prowadziła akcję edukacyjną „Majówki z PRP”, poświęconą zapoznaniu rolników z profilami glebowymi na różnych glebach i w różnych rejonach kraju.  Podczas tych spotkań prezentowane były w formie odkrywek glebowych właściwości i struktura gleb na różnych głębokościach, zarówno tych poddanych tradycyjnym metodom nawożenia, jak i gleb poddanych działaniu stymulatora funkcji życiowych gleby – PRP SOL.  Ten sposób prezentacji oparty na porównaniu profili glebowych pozwalał na ukazanie stanu głębszych warstw gleby oraz zachodzących w nich procesów, a także wpływu tych procesów na kondycję upraw. Goście tych spotkań mieli możliwość stwierdzić, w jaki sposób stosowanie odpowiedniego preparatu wpływa na trzy podstawowe filary żyzności gleby:
  • Część fizyczną gleby, czyli porowatość, podeszwę płużną i stopień ugniecenia,
  • Skład biologiczny, czyli efektywność flory i fauny glebowej w mikro i makroskali,
  • Skład chemiczny, czyli dostępność i przyswajalność składników pokarmowych.
Najważniejszym z tych filarów jest skład biologiczny gleby, gdyż to on decyduje o jej właściwościach fizycznych i chemicznych, a przez to determinuje jakość i wysokość plonów.

       


Prezentacje te pokazały, że rośliny uprawiane na glebach, na których został zastosowany stymulator funkcji życiowych gleby odznaczały się większym wigorem, silniej rozbudowanym systemem korzeniowym, ogólnie lepszą kondycją i szybszym wzrostem w porównaniu z kontrolą, a gleba posiadała lepszą strukturę i większą porowatość, miała zdecydowanie korzystniejszy odczyn pH i zdecydowanie bogatsze życie biologiczne. W czasie prezentacji prowadzący je pracownicy PRP Polska używali także aparatury pomiarowej, w tym np. penetrologera do pomiaru zwięzłości gleby. Tak więc rolnicy biorący udział w prezentacjach profili, mieli okazję nie tylko zobaczyć różnice gołym okiem lub ewentualnie na telebimie, ale także porównać wyniki badanych parametrów fizycznych lub biologicznych gleby na monitorach i licznikach używanych urządzeń pomiarowych. Uczestnicy spotkań, którzy stosują już PRP SOL potwierdzali, że osiągane rezultaty produkcji są znacząco wyższe od tych, które mieli stosując konwencjonalne metody nawożenia, a problemy związane z glebą zdecydowanie mniejsze. Robimy te prezentacje dla rolników na przykładzie profili glebowych zaglądając do wnętrza ziemi, ponieważ na ich przykładzie możemy pokazać to czego nie widać na powierzchni ziemi, ani w klasycznych chemicznych analizach glebowych, w których próbkę gleby pobiera się z głębokości 20, 30 lub góra 35 cm, a cała reszta pozostaje „czarną dziurą” i jest zupełnie nieznana.
Akcja „Majówki z PRP” obejmowała cykl 6 spotkań, w których udział wzięło kilkuset rolników z całej Polski, a nawet z krajów sąsiednich. W większości byli to rolnicy gospodarujący na wielkoobszarowych gospodarstwach o wysokim potencjale produkcyjnym. Firma już wcześniej prowadziła tego rodzaju akcje edukacyjne, jednakże tegoroczna impreza jest pierwszą, zakrojoną na tak szeroką skalę. Sukces tego przedsięwzięcia spowodował, że będzie ono powtarzane cyklicznie, w kolejnych latach i także w maju. Potwierdziło się bowiem, że jest to najlepszy okres do zaprezentowania efektów stosowania stymulatora funkcji życiowych gleby i edukacji producentów rolnych w tym zakresie.
Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za okazane zainteresowanie i tak liczny udział w spotkaniach. Ci z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć prezentowanych w czasie majówek profili glebowych, będą mogli nadrobić tę zaległość już 10 i 11 czerwca br. na Targach Polskie Zboża w Modrzu na poletkach demonstracyjnych PRP Polska. Odkrywki będą też organizowane lokalnie w poszczególnych regionach – np. 27 czerwca br. taki profil można było obejrzeć w gospodarstwie Pana Grzegorza Ożgi w miejscowości Żarów-Zastróże, a został on zorganizowany na prośbę samych rolników. Kolejne profile można będzie zobaczyć na początku lipca br. – w regionie Pana Mirosława Busłowskiego (Podlasie) i Pana Piotra Kotowskiego (Pomorze Zachodnie). Szczegółowe informacje na ich temat można uzyskać pod telefonem: 22 865 79 00. Firma PRP Polska jest jedyną na polskim rynku, która cyklicznie organizuje takie spotkania dla rolników.
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do właścicieli gospodarstw, które udostępniły swoje pola produkcyjne zaproszonym gościom, w tym: Gospdarstwu Rolnemu AGRA-H z Białej Nyskiej, Gospodarstwu Rolnemu Pana Stanisława Kuduka z Warty Bolesławieckiej, Gospodarstwu Pana Krzysztofa Jachimowskiego z Bełcza Małego, Gospodarstwu Rolnemu Dutch Farmers ze Stargardu Szczecińskiego, Rolniczemu Zakładowi Doświadczalnemu IUNG Żelisławki k/Pszczółek (oraz Instytutowi Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach), Gospodarstwu Rolnemu Perkoz w Pancerzynie. Dziękujemy również prasie rolniczej, za spore zainteresowanie tematyką naszych spotkań i jej w nich udział.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę