Jak otworzyć rolnikom drogę do ziemi? Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która wprowadzi nowe zasady sprzedaży ziemi rolnej.
Debata nad zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zdominowała pierwszy dzień obrad 42 posiedzenia Sejmu RP. Było wiele pomysłów na usprawnienie obowiązującego obecnie prawa, tak by rolnicy mogli łatwiej korzystać z zasobów państwowej ziemi. Rząd uważa, między innymi, że należy stosować preferencyjną sprzedaż gruntów dla gospodarstw rodzinnych.
Pierwszeństwo w kupowaniu ziemi mają mieć zatem gospodarstwa poniżej 100 ha. A jednorazowo kupowana działka nie będzie mogła mieć powierzchni większej niż dwukrotna średnia w województwie. Chyba to trochę mało, szczególnie w województwach o dużym rozdrobnieniu gospodarstw.
Inny pomysł to wyeliminowanie z ubiegania się o ziemię ludzi, którzy w gminie meldowali się tuż po ogłoszeniu przetargu. Teraz okres zameldowania ma być wydłużony do 3 lat.
Zmianie ma także ulec sposób przedłużania umów o dzierżawę gruntów. Dotychczasowe przepisy były niejasne i budziły wiele wątpliwości. Doprowadzały też do sytuacji, w której dzierżawcy wbrew swojej woli tracili prawo do uprawianej ziemi.
A co z licznymi spółkami - córkami, które zwiększały koszty działania Agencji Nieruchomości Rolnych, a których Agencja nie może sprzedać pomimo, że od stycznia 2007 roku nie mogą być już przez nią finansowane.