biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Luka prawna w odszkodowaniach dla rolników

30 marca 2006

W przepisach istnieje luka prawna dotycząca możliwości uzyskania odszkodowania za zniszczenia spowodowane w gospodarstwach rolnych przez zwierzęta pod ochroną, takie jak: lisy, kuny, łasice, gronostaje, żbiki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Jak poinformowało we wtorek PAP biuro Rzecznika, RPO zwrócił się do premiera Kazimierza Marcinkiewicza z prośbą o rozważenie możliwości wydania rozporządzenia określającego odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez zwierzęta podlegające ochronie gatunkowej.

RPO przeanalizował przepisy ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy Prawo łowieckie w reakcji na listy rolników. Ich skargi dotyczą braku możliwości uzyskania odszkodowania za straty w gospodarstwach rolnych, wyrządzone przez chronione gatunki zwierząt.

Przepisy dotyczące wykazu gatunków zwierząt objętych ochroną znajdują się w ustawie o ochronie przyrody. Wymienione są m.in. wilk, ryś, żbik, gronostaj, łasica, niedźwiedź brunatny, żubr. Jeden z artykułów tej ustawy określa zakres odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną
- przypomina komunikat biura Rzecznika, który PAP otrzymała we wtorek.

W ustawie tej jest również upoważnienie dla Rady Ministrów do określenia w rozporządzeniu innych gatunków zwierząt chronionych, wyrządzających szkody, za które odpowiada Skarb Państwa (o ile zachodzi potrzeba utrzymania ochrony gatunkowej zwierząt zagrożonych wyginięciem). Jak stwierdził RPO, rada ministrów nigdy nie skorzystała z tego upoważnienia.

Rzecznik zwrócił uwagę, że Prawo łowieckie nakłada obowiązek wypłaty odszkodowań wyrządzonych rolnikom przez dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckiego. Obowiązek ten - jak podkreśla rzecznik - został ograniczy do takich zwierząt jak: dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny.

Z przepisów przeanalizowanych przez RPO wynika, że poza regulacją prawną pozostaje kwestia odpowiedzialności za straty spowodowane przez, objęte ścisłą ochroną lisy, kuny, łasice, gronostaje oraz żbiki.

RPO zwrócił się do premiera z prośbą o rozważenie możliwości wydania rozporządzenia określającego odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez zwierzęta podlegające ochronie gatunkowej.

Rzecznik zaproponował, aby w rozporządzeniu do ustawy o ochronie przyrody, Rada Ministrów wskazała obowiązek wypłacania odszkodowań przez Skarb Państwa za szkody wyrządzone przez żbiki w stadach zwierząt gospodarskich oraz gronostaje i łasice w stadach drobiu domowego.

Natomiast w Prawie łowieckim Rzecznik zaproponował wprowadzenie przepisu dotyczącego szkód w stadach ptactwa gospodarskiego, wyrządzonych przez lisy i kuny.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę