Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lubelskie: 9 tys. wniosków o pomoc od rolników, którym wymarzły uprawy

5 stycznia 2016
Blisko dziewięć tysięcy wniosków o pomoc finansową wpłynęło do lubelskiego oddziału Agencji i Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od rolników, którym wymarzły uprawy. Łącznie chodzi o powierzchnię ponad 44,7 tys. hektarów.
Według szacunków na Lubelszczyźnie zimą wymarzła połowa upraw pszenicy i 40 proc. upraw rzepaku.
Rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach na skutek ich wymarznięcia, mogli ubiegać się o jednorazową pomoc w wysokości 100 zł do każdego hektara ziemi wymagającej ponownego obsiania. Wnioski można było składać do 1 czerwca.
"Wpłynęło niespełna dziewięć tysięcy wniosków o pomoc. Dotyczą one łącznej powierzchni 44 tysięcy 746 hektarów różnych upraw" - poinformował w poniedziałek zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR Andrzej Maj.
Najwięcej - 1343 wnioski - złożyli rolnicy powiatu lubartowskiego na blisko 4 tys. ha wymarzłych upraw. 1232 wnioski, dotyczące 5,7 tys. ha upraw, wpłynęły z powiatu lubelskiego, a blisko tysiąc wniosków - dotyczących ponad 4,7 tys. ha - złożyli rolnicy w powiecie zamojskim.
"Część rolników, z różnych powodów, nie zdecydowała się na ponowne obsiewanie pól i nie składała wniosków o pomoc. Trzeba się więc liczyć z tym, że na tych polach plony będą słabsze" - dodał Maj.
Straty w uprawach na terenie województwa lubelskiego oceniało 176 komisji powołanych przez wojewodę w poszczególnych gminach regionu. Komisje te wystawiały rolnikom dokumenty poświadczające poniesione szkody i uprawniające do ubiegania się o pomoc.
Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Kamil Smerdel powiedział PAP, że raporty z prac komisji obecnie spływają do urzędu. "Dopiero po zebraniu wszystkich tych wyników będziemy mieli szczegółowe informacje na temat rozmiarów strat w uprawach"- zaznaczył.
Według szacunkowych danych na Lubelszczyźnie minionej zimy wymarzło 120 tys. ha pszenicy, czyli połowa wszystkich upraw; 49,4 tys. ha pszenżyta (45 proc.); 24 tys. ha żyta (30 proc.), 13,6 ha rzepaku (40 proc.) oraz 5,8 tys. ha jęczmienia (80 proc.).
Największe straty w uprawach ponieśli rolnicy w zachodniej części województwa, lepiej uprawy przezimowały na wschodzie, gdzie spadło nieco śniegu. Większość ozimin wymarzła w rejonie Puław, Piask, Bełżyc, Łukowa, zaś kilka lub kilkanaście procent - w powiatach hrubieszowskim, bialskim i tomaszowskim.
Rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach na skutek ich wymarznięcia, mogą ubiegać się również o kredyty preferencyjne, odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne i ulgi w podatku rolnym.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę