Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Łódzkie: chcą chrzanić regionalnie

3 grudnia 2015
Producenci chrzanu z regionu łódzkiego zamierzają wystąpić do Komisji Europejskiej o nadanie temu produktowi certyfikatu Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Byłby to pierwszy produkt regionalny z województwa łódzkiego.

"Chrzan znad Środkowej Warty w laskach" od 2007 roku jest na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rok później na tę listę trafił także "chrzan nadwarciański po staropolsku".
Jak poinformowała PAP rzeczniczka marszałka woj. łódzkiego Joanna Blewąska, obecnie chrzan w powiatach pajęczańskim i wieluńskim uprawia kilkuset rolników na powierzchni ponad 700 ha. Uprawy znajdują się na terenie czterech gmin: Kiełczygłów, Siemkowice, Osjaków i Rusiec. Na terenie gminy Działoszyn działają natomiast liczne przetwórnie chrzanu. Szacuje się, że chrzan nadwarciański stanowi ok. 70 proc. chrzanu uprawianego w Polsce.
Producenci i przetwórcy chrzanu, aby zwiększyć sprzedaż swoich produktów, rozważają starania o zarejestrowanie nazwy i uzyskanie wpisu przez Komisję Europejską do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych.
"Uzyskanie wpisu, posługiwanie się odpowiednim znakiem i ochrona nazwy mogą pomóc w otwarciu rynku europejskiego i światowego oraz wpłynąć na wzrost ceny zbytu. Posiadanie certyfikowanego produktu ułatwić może także walkę o krajowego klienta" - uważa marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.
Jednak żeby przygotować wniosek do KE, producenci chrzanu muszą się zrzeszyć, wypracować wspólną specyfikację produkcji oraz ponieść koszty uzyskania dokumentacji potwierdzającej wyjątkowość produktu i koszty przygotowania wniosku. Po uzyskaniu wpisu będą musieli także poddawać się na własny koszt kontrolom.
W ub. roku w Domu Łódzkim w Brukseli odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komisji Europejskiej dotyczące produktów regionalnych i ewentualnej możliwości zgłoszenia chrzanu. Ostatnio w Osjakowie zorganizowano seminarium, podczas którego m.in. zaprezentowano producentom chrzanu zasady i korzyści wynikające z uzyskania Chronionego Oznaczenia Geograficznego i Chronionej Nazwy Pochodzenia, a także zasady tworzenia grup producentów chrzanu i innych warzyw.
"Gdyby udało się producentom chrzanu uzyskać wpis, byłby to pierwszy produkt regionalny z województwa łódzkiego" - dodała Blewąska.
Tradycja uprawy chrzanu w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego w regionie Środkowej Warty sięga okresu międzywojennego. Pierwsze sadzonki sprowadził z Niemiec Oskar Paszchke (Paszke) - ówczesny właściciel Beresi Małych, niewielkiego majątku ziemskiego. Wraz z nimi otrzymał instrukcję uprawy. Sadzonki, zgodnie z umową, mógł uprawiać wyłącznie na własnej ziemi, a korzeń miał odsyłać do Niemiec. Nie mógł się dzielić ani sadzonkami ani informacjami dotyczącymi uprawy. Dopiero po II wojnie światowej i rozparcelowaniu majątku, chrzan trafił do okolicznych wsi. Z czasem stał się podstawą egzystencji wielu rolników.
Według Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Polska ma obecnie 36 produktów zarejestrowanych, czyli wpisanych przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.
Wśród chronionych produktów są m.in. bryndza podhalańska, oscypek, miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich czy Rogal Świętomarciński.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę