Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Litwa przyjmie euro

3 grudnia 2015
Rada UE ostatecznie zatwierdziła w środę plany Litwy dotyczące wprowadzenia 1 stycznia 2015 roku euro. Konsekwentne starania Litwy opłaciły się: dziś strefa euro otworzyła drzwi dla nas - powiedział tego dnia w Brukseli premier Litwy Algirdas Butkewiczius.
 W zeszłym tygodniu przystąpienie Litwy do strefy euro poparł także Parlament Europejski, który w tej sprawie pełni rolę konsultacyjną. Litwa dostała też polityczne poparcie szefów rządów i państw członkowskich potwierdzone podczas szczytu UE pod koniec czerwca.
Jak podkreślił premier Litwy, przyjęcie euro jest strategicznym krokiem dla jego kraju, przemyślanym ekonomicznie i politycznie i ma na celu wsparcie wzrostu gospodarczego. Według szefa litewskiego rządu, przystąpienie Wilna do strefy euro wzmocni też projekt unii gospodarczej i walutowej. "Głębsza integracja euro oznacza większe bezpieczeństwo" - podkreślił Butkewiczius.

- Wejście Litwy do rodziny euro to nie tylko kluczowe wydarzenie dla Wilna, ale też dla całej strefy euro. To dowód na to, że projekt wspólnej waluty jest nadal atrakcyjny - podkreślił Sandro Gozi, minister ds. europejskich Włoch, które sprawują obecnie prezydencję w Radzie UE.

Komisja Europejska poinformowała o tym, że Litwa spełnia tzw. kryteria konwergencji na początku czerwca. KE zaproponowała wtedy, by Rada UE zdecydowała, że Litwa może przyjąć euro od 1 stycznia 2015 roku.

W opublikowanym w czerwcu raporcie konwergencji Komisja Europejska oceniła gotowość ośmiu krajów UE do przyjęcia wspólnej waluty. Zgodnie z raportem inne kraje, które mają w przyszłości przyjąć euro, nie spełniają wszystkich kryteriów. Chodzi o Polskę, Węgry, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Rumunię i Szwecję.

KE oceniła, że Litwa wyróżnia się w tej grupie i spełnia wszystkie kryteria konwergencji.

Kryteria konwergencji to stabilne ceny (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o 2 pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum dwa lata).

Litwa zostanie dziewiętnastym krajem strefy euro, po Łotwie (2014), Estonii (2011), Słowacji (2009), Cyprze i Malcie (2008), Słowenii (2007), Grecji (2001), Belgii, Niemczech, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Austrii, Portugalii i Finlandii (1999).

Wyniki ostatniego Eurobarometru wskazują, że wśród Litwinów rośnie optymizm w sprawie przyjęcia euro. Odsetek Litwinów popierających wprowadzenie w ich kraju europejskiej waluty w kwietniu wyniósł 46 proc., czyli o 5 punktów proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Przeciwko było 48 proc. badanych, czyli o 6 punktów proc. mniej niż rok temu. Sześć procent respondentów nie miało zdania.

Litwa ubiegała się o przyjęcie do strefy euro w 2007 roku, jednak KE uznała wówczas, że nie pozwala na to inflacja nieznacznie przekraczająca dopuszczalny limit.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę