Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Litwa-Ceny sprzedaży ziemi w 2011 r.

5 stycznia 2016
Rynek gruntów rolnych zaczyna odżywać po kryzysie, już dwa lata z kolei aktywność na nim rosła, tempo wzrostu pozostaje podobne – 12,1 – 12,8 proc. w ciągu roku. Średnia cena gruntów rolnych spadła tylko w roku największej recesji – w 2009 r., jednak już w 2010 r. przewyższała ona poziom w roku 2008. W ciągu 2010 r. średnia cena gruntów wzrosła o 12,1 proc., jednak w 2011 r., gdy uczestnicy rynku uwierzyli w trwały wzrost rynku oraz gdy powiększyła się objętość przekazywanych gruntów, wzrosła ona jeszcze bardziej – nawet o 28,6 proc., do 5 110 LTL/ha.
Faktycznie pod koniec 2011 r. ceny gruntów uprawnych wróciły do normy pokonując zastój z 2009-2010 r. Według danych sondaży z pierwszego półrocza ceny gruntów w różnych grupach cenowych średnio rosły tylko o 7,1 proc., jednak dużym bodźcem powinien być wzrost o prawie 46 proc. aktywności w IV kwartale, a także zmiana składu jakościowego nabywanej ziemi (bardziej kupowana jest ziemia o lepszej jakości, lecz droższa), dlatego pod koniec roku średnia cena gruntów uprawnych w samorządach była o ~30 proc. wyższa niż przed rokiem.
Średnia cena gruntów uprawnych w samorządach w ciągu roku najbardziej wzrosła w Litwie Zachodniej, tj. w okręgu kłajpedzkim, telszańskim, tauroskim – średnio o 37-38 proc. W Litwie Środkowej w okręgu kowieńskim, mariampolskim i szawelskim średnie ceny gruntów wzrosły o 30-31 proc. Podobnie ceny wzrosły w okręgu uciańskim ((~34 proc.). Mniejszy niż średni wzrost cen zanotowano w okręgach poniewieskim i wileńskim (24-25 proc.) oraz olickim (21 proc.).
Różnicie we wzroście cen wpłynęły na ich wyrównanie się w pewnym stopniu oraz na mniejsze różnice między regionami. Wyraźnie widoczne są wyższe ceny gruntów ukształtowane dookoła rejonu kowieńskiego, pasmo gruntów w Litwie Środkowej i w północnej części Litwy Zachodniej oraz nad morzem (5,1-6,5 tys. LTL/ha). Wpływ rejonu wileńskiego także bardziej przejawił się w kierunku północnym, a na zachodzie i południu ceny nawet trochę spadły. Uwagę przykuwa także upodobnienie się cen na Litwie Zachodniej i Litwie Wschodniej oraz okręgu poniewieskim (3,9-4,8 tys. LTL/ha). Najniższe średnie ceny pozostały w okręgu olickim (z wyłączeniem samorządu Druskiennik), gdzie stanowią one jednolity segment, oraz w pojedynczych samorządach rejonu poleskiego i jezioroskiego (2,9-3,5 tys. LTL/ha). Ceny gruntów o dobrej i złej wartości rolnej od średniej podanej na mapie różnią się o ~35– 40 proc.
Najdrożej grunty uprawne kosztowały w rejonie kowieńskim i birsztańskim (średnio 8,5 i 7,8 tys. LTL/ha) oraz w rejonie wileńskim i elektreńskim (8,0 i 7,0 tys. LTL/ha), gdzie duży wpływ ma możliwość wykorzystania gruntów na budowę mieszkalną, komercyjną czy rekreacyjną. Możliwości wykorzystania gruntów w celach komercyjnych (obok głównych dróg, miasteczek) czy na założenie gospodarstwa rolnego w całej Litwie są oceniane podobnie – 9-12 tys. LTL/ha, w tańszych miejscach (najbardziej – w okręgach niewielkomiejskich) - 6-9 tys. LTL/ha. W miejscowościach z ładniejszym krajobrazem, nad wodą, nadających się do zakładania gospodarstw agroturystycznych czy zamieszkania, grunty oceniane są na 13-17 tys. LTL/ha, w wyjątkowych miejscach – nawet ponad 20 tys. LTL/ha.



POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę