Organizatorzy i Uczestnicy
XVI Lubuskiego Święta Plonów
w Kożuchowie
Pani Marszałek!
Panie Starosto! Panie Burmistrzu!
Drodzy Rolnicy!
Szanowni Państwo!
Trwająca od 25 lat modernizacja naszego kraju wyraźnie przejawia się na polskiej wsi. Cieszymy się z rozwoju polskiego rolnictwa, pamiętając, że nie byłby on możliwy bez zwycięstwa wolności.
Szczególną okazję, by sobie to uświadomić, stwarza dzisiejsze Święto Plonów. Jest ono niczym ogniwo łączące tradycję i nowoczesność. Dawne obrzędy i zwyczaje, piękno wieńców dożynkowych, oryginalność ludowej muzyki i tańca – wszystko to przypomina, że z polskiej wsi wyrastają nasze narodowe korzenie. Przypomina też, że wieś w czasach komunizmu strzegła naszego duchowego dziedzictwa, patriotyzmu i ekonomicznego rozsądku.
Dlatego cieszę się, że w roku, w którym obchodzimy 25-lecie transformacji, można z przekonaniem powiedzieć, iż polska wieś nie pozostała na uboczu przemian. Rolnicy potrafili wykorzystać szanse na rozwój, które przyszły wraz z odzyskaną wolnością. Tak stało się i tutaj, w gminie Kożuchów oraz na całej ziemi lubuskiej. Uznanie budzą projekty rozwijane ze wsparciem środków europejskich – jak choćby rozbudowa gminnej infrastruktury jednostek straży pożarnej.
Gratuluję Państwu umiejętnego korzystania z możliwości, jakie otworzyły się przed polską wsią dzięki obecności naszego kraju w strukturach unijnych.
Wyraźnie widać, że obszary wiejskie zyskują na atrakcyjności w oczach Polaków, którzy coraz częściej szukają tu miejsca na realizację własnego projektu życiowego. Nie byłoby to możliwe bez dynamicznych zmian, a te nie byłyby możliwe bez ciężkiej, wytężonej pracy mieszkańców wsi. Mamy coraz lepszą infrastrukturę, zmodernizowane gospodarstwa. Poprawił się poziom zarobków i ogólna sytuacja materialna rolników. Zmienia się struktura zatrudnienia na wsi, a młodzi rolnicy odważnie sięgają po przynoszące większe zyski nowoczesne technologie.
Cieszymy się sukcesami, ale musimy także zastanowić się nad wyzwaniami, które stoją przed polską wsią. Potrzebne są impulsy prorozwojowe, rozwiązanie problemu wciąż zbyt dużego bezrobocia. Warto, by głos rolników stawał się lepiej słyszalny w debacie publicznej.
Dziś, w to piękne rolnicze święto, świadomi tego, co już otrzymaliśmy, okazujemy wdzięczność za dobry rok, za obfite żniwa. Dziękuję wszystkim mieszkańcom wsi z gminy Kożuchów i ziemi lubuskiej za całoroczny rolniczy trud, którego efektem jest nie tylko tegoroczny plon, ale również modernizacja i podnoszenie konkurencyjności polskiej wsi.
Życzę Państwu powodzenia i sukcesów. Życzę, by wieś lubuska w nadchodzących latach nadal potrafiła z powodzeniem godzić przywiązanie do tradycji z otwartością na wyzwania i szanse XXI wieku. Szczęść Boże polskim rolnikom!
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski
9245260
1