MERCOSUR1
TSW_XV_2025

List do premiera RP

17 listopada 2008
Koalicja na rzecz bipaliw czyli połączone siły Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku, Krajowej Izby Biopaliw i Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju zdecydowała się na wystosowanie listu otwartego do Donalda Tuska, premiera polskiego rządu. List dotyczy wykorzystywania przez PKN Orlen pozycji monopolity na rynku paliw, dyktującego warunki także producentom biopaliw.
List ma być rozpowszechniony także wśród samorządowców gminnych i wojewódzkich oraz rolniczych organizacji związkowych. Poniżej prezentujemy jego treść.


Warszawa, 14 listopad 2008

Szanowny Pan

Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

List otwarty
    Koalicja na Rzecz Biopaliw, stanowiąca pełną reprezentację najważniejszych organizacji branżowych zajmujących się problematyką biopaliw ciekłych, zwraca się do Pana Premiera z informacją, iż po raz kolejny działalność PKN Orlen, poprzez wykorzystanie pozycji dominującej na rynku producentów paliw, narusza zasady równouprawnienia w kontaktach handlowych oraz zagraża stabilnemu funkcjonowaniu całego łańcucha producentów biokomponentów.
Postępowanie PKN doprowadzi w krótkim czasie do poważnego kryzysu w sektorze producentów rolnych oraz przetwórców zajmujących się produkcją na potrzeby rynku biopaliw, co w konsekwencji uniemożliwi realizację założeń Narodowego Celu Wskaźnikowego i zobowiązań unijnych lub uzależni krajowy przemysł od dostaw biokomponentów z zagranicy. Sytuacja wymaga tym bardziej stanowczej reakcji, ponieważ jako kraj posiadamy zarówno wystarczający potencjał surowcowy, jak również zainstalowane moce produkcyjne pozwalające na realizację NCW.

    Zdaniem sygnatariuszy listu rozwój sektora biopaliw, chociażby z racji stosowania ulg w podatku akcyzowym winien być przedmiotem szczególnego zainteresowania Rządu, który w umiejętny sposób wykorzystując instrumenty podatkowe, powinien prowadzić do aktywizacji oraz stabilnego rozwoju całego łańcucha krajowych podmiotów zaangażowanych w rozwój sektora biopaliw, w tym: rolnictwa, przetwórstwa oraz przemysłu.
Najistotniejszy obecnie problem dotyczy kwestii związanych z organizacją oraz przeprowadzeniem przetargu na zakup estrów metylowych na potrzeby realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Zarówno wielkość realizowanego przetargu (koncern zamierza zakupić ok. 550tys ton estrów) jak i skala przedsięwzięcia (do przetargu stają zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne) powodują, iż jego wyniki oddziaływać będą w przyszłym roku na szereg sektorów gospodarki narodowej.
    Wymienione argumenty przemawiają za tym, aby zarówno procedury wyboru, jak i zasady realizacji kontraktu były przejrzyste dla wszystkich stron umowy.


Tymczasem zapisy zawarte w propozycji umowy na dostawy estrów w sposób rażący dyskryminują dostawców biokomponentów, stanowiąc tym samym pogwałcenie zasad równości umów zawieranych w kontaktach handlowych pomiędzy równorzędnymi podmiotami.
    Propozycja PKN Orlen zgodnie z którą niemal w każdej chwili może on zrezygnować lub zwiększyć zamówienie do 25% wartości całorocznego kontraktu nawet bez konieczności wcześniejszego aneksowania warunków umowy stawiają dostawców w bardzo trudnej sytuacji. Dodatkowo sprawę pogarsza fakt, iż strona zamawiająca zaproponowała zapisy w umowie gwarantujące niezwykle wysokie kary za niewykonanie lub częściowe wykonanie zamówienia – pozostawiając sobie swobodę w dowolnym kształtowaniu wielkości zamówienia na każdym etapie jego realizacji.
    Działania PKN Orlen są tym bardziej niezrozumiałe, że zaproponowany kształt umowy odbiega zupełnie od dotąd stosowanego, który został wypracowany w toku realizacji kontraktów na rok 2008. Zdziwienie budzi również fakt, iż tak istotny dla całej gospodarki przetarg realizowany jest naprędce – początkowo Orlen wystosował zapytanie ofertowe w dniu 21 października informując, iż zebranie wiążących ofert odbędzie się za 3 dni! W związku z protestem organizacji branżowych koncern przesunął termin realizacji przetargu, który ostatecznie odbył się 29 października, pozostawiając istotne zapisy umowy bez zmian zaproponowanych przez producentów.

Zdaniem Koalicji na Rzecz Biopaliw tak skonstruowane zapisy umowy preferują producentów zagranicznych – sam przetarg czyniąc nieczytelnym dla jego uczestników. Ponadto zachodzi poważne uzasadnienie, że zaproponowana formuła realizacji umowy stanowi wykorzystanie pozycji dominującej na rynku i jako taka powinna być szczegółowo przeanalizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

    Zważywszy na ważkość problemu oraz narodowy charakter PKN Orlen, Koalicja na Rzecz Biopaliw zwraca się z prośbą do Pana Premiera o wsparcie oraz zainteresowanie się przedstawionym problemem.
   
Z poważaniem:
Prezes Zarządu
Krajowej Izby Biopaliw
dr Tadeusz Zakrzewski


Prezes Zarządu
Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju
dr inż. Roman Rybacki


Prezes Zarządu
Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku
Mariusz Olejnik


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę