Wrocław, dnia 01.09.2003
Pan Leszek Miller
Prezes Rady
Ministrów
Szanowny Panie Premierze!
Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała na terenie Dolnego Śląska straty znacznie większe niż prognozowano to w okresie przedżniwnym.
Obecnie widzi się duże straty w uprawach roślin okopowych, kukurydzy oraz na łąkach i pastwiskach. Taka sytuacja grozi głębokim niedoborem pasz dla zwierząt a ponadto występują problemy z zasiewem oraz wschodami rzepaku, wzrastają koszty uprawy i ochrony roślin.
Aktualna sytuacja w rolnictwie to efekt nałożenia się niekorzystnych warunków atmosferycznych w ostatnich dwóch latach.
Wyliczane przez Gminne Komisje straty są tak głębokie, że wielu rolników nie jest w stanie odtworzyć produkcji. Nakład się na to zadłużenie spowodowane zaciągniętymi kredytami klęskowymi w ubiegłych latach. W tej sytuacji ofiarowana przez rząd pomoc jest nie wystarczająca, wielu rolników utraciło płynności finansową i nie będą mogli skorzystać z kolejnych kredytów klęskowych. Niezbędna jest taka forma pomocy, która umożliwi odnowienie produkcji oraz przetrwanie rolnikom trudnego okresu przed akcesją do Unii Europejskiej.
W celu uniknięcia powtarzających się rokrocznie problemów związanych z kosztami wynikającymi z klęsk żywiołowych niezbędne wydaje się podjęcie prac w zakresie wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń w rolnictwie. Partycypacja budżetu państwa w składach na ubezpieczenie byłaby o wiele niższa niż środki na pomoc dla poszkodowanych rolników.
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej wielokrotnie występował do Rządu RP w sprawie powszechnych ubezpieczeń rolniczych. Tegoroczne doświadczenia pokazują, że temat jest szczególnie ważny i wymaga niezwłocznych rozwiązań.
W dniach 01.08.2003 r. Wojewoda Dolnośląski wystąpił do Pana Premiera o wprowadzenie w części naszego województwa stanu klęski żywiołowej. Dzisiaj, na miesiąc od wystąpienia Wojewody sytuacja jest jeszcze trudniejsza, a straty znacznie wyższe.
Dlatego proszę Pana Premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie województwa Dolnośląskiego. Konieczne jest również wprowadzenie nadzwyczajnych środków, które pozwolą przetrwać rolnikom obecny kryzys, a jednocześnie stworzyć możliwości odtworzenia potencjału produkcyjnego w rolnictwie.
Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, uważam za konieczne pilne podjęcie następujących działań nadzwyczajnych:
Przedstawiona sytuacja na Dolnym Śląsku zobowiązuje mnie, jako Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej, do zwrócenia się w imieniu rolników do Pana Premiera o podjęcie działań, które pozwolą na złagodzenie trudnej sytuacji.
Prezes
Dolnośląskiej Izby Rolniczej
Leszek Grala
Do wiadomości: