Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

List DIR-u do Prezesa Rady Ministrów

3 września 2003

Wrocław, dnia 01.09.2003

Pan Leszek Miller
Prezes Rady Ministrów

 

Szanowny Panie Premierze!
 

      Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała na terenie Dolnego Śląska straty znacznie większe niż prognozowano to w okresie przedżniwnym.

      Obecnie widzi się duże straty w uprawach  roślin okopowych, kukurydzy oraz na łąkach i pastwiskach. Taka sytuacja grozi głębokim niedoborem pasz dla zwierząt a ponadto występują problemy z zasiewem oraz wschodami rzepaku, wzrastają koszty uprawy i ochrony roślin.

      Aktualna sytuacja w rolnictwie to efekt nałożenia się niekorzystnych warunków atmosferycznych w ostatnich dwóch latach.

      Wyliczane przez Gminne Komisje straty są tak głębokie, że wielu rolników nie jest w stanie odtworzyć produkcji. Nakład się na to zadłużenie spowodowane zaciągniętymi kredytami klęskowymi w ubiegłych latach. W tej sytuacji ofiarowana przez rząd pomoc jest nie wystarczająca, wielu rolników utraciło płynności finansową i nie będą mogli skorzystać z kolejnych kredytów klęskowych. Niezbędna jest taka forma pomocy, która umożliwi odnowienie produkcji oraz przetrwanie rolnikom trudnego okresu przed akcesją do Unii Europejskiej.

      W celu uniknięcia powtarzających się rokrocznie problemów związanych z kosztami wynikającymi z klęsk żywiołowych niezbędne wydaje się podjęcie prac w zakresie wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń w rolnictwie. Partycypacja budżetu państwa w składach na ubezpieczenie byłaby o wiele niższa niż środki na pomoc dla poszkodowanych rolników.

      Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej wielokrotnie występował do Rządu RP w sprawie powszechnych ubezpieczeń rolniczych. Tegoroczne doświadczenia pokazują, że temat jest szczególnie ważny i wymaga niezwłocznych rozwiązań.

      W dniach 01.08.2003 r. Wojewoda Dolnośląski wystąpił do Pana Premiera o wprowadzenie w części naszego województwa  stanu klęski żywiołowej. Dzisiaj, na miesiąc od wystąpienia Wojewody sytuacja jest jeszcze trudniejsza, a straty znacznie wyższe.

      Dlatego proszę Pana Premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie województwa Dolnośląskiego. Konieczne jest również wprowadzenie nadzwyczajnych środków, które pozwolą przetrwać rolnikom obecny kryzys, a jednocześnie stworzyć możliwości odtworzenia potencjału produkcyjnego w rolnictwie.

      Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, uważam za konieczne pilne podjęcie następujących działań nadzwyczajnych:

  • Umożliwienia poszkodowanym rolnikom zaciągnięcia długoterminowych kredytów klęskowych na okres 5-8 lat, z jednoroczną karencją na wznowienie produkcji;
  • Przedłużenie terminu spłaty zaciągniętych wcześniej kredytów klęskowych i preferencyjnych kredytów obrotowych;
  • Rozważenie możliwości wprowadzenia instytucji poręczeń kredytowych dla rolników, którzy chwilowo utracili płynność finansową;
  • Umorzenie, lub przesunięcie terminów spłaty czynszu dzierżawnego wobec Agencji Nieruchomości Rolnych, poszkodowanym dzierżawcom;
  • Pilne wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń w rolnictwie, co wiąże problem skutków anomalii pogodowych w latach następnych;
  • Zabezpieczenie pomocy socjalnej dla rodzin rolników najbardziej poszkodowanych.

      Przedstawiona sytuacja na Dolnym Śląsku zobowiązuje mnie, jako Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej, do zwrócenia się w imieniu rolników do Pana Premiera o podjęcie działań, które pozwolą na złagodzenie trudnej sytuacji.

Prezes
Dolnośląskiej Izby Rolniczej
Leszek Grala

Do wiadomości:

  1. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak;
  2. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jarosław Kurzawa;
  3. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Henryk Gołębiewski
  4. Wojewoda Dolnośląski Stanisław Łopatowski;
  5. Posłowie na Sejm RP
  6. Media

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę