biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Liczba Polaków na emigracji niemal rekordowo wysoka

12 października 2013
Polacy, którzy wyjechali za chlebem z ojczyzny, nie wracają do kraju - podaje portal pch24.pl. Przeciwnie, na koniec 2012 r. za granicą pracowało niewiele mniej osób, niż w rekordowym roku 2007. Liczba Polaków wybierających pracę za granicą znów rośnie.
 
Według ustaleń „Rzeczpospolitej” w końcu ubiegłego roku za granicą przebywało 2,13 mln Polaków. To o 70 tys. więcej niż w 2011 r. i aż o 130 tys. więcej niż w 2010 r. Zbliżamy się więc do rekordowej liczby emigrantów zanotowanej w 2007 r. Wtedy było ich 2,27 mln. – Dodając do tego tendencje demograficzne, czyli przewagę zgonów nad urodzeniami, musimy powiedzieć sobie jasno, że to ostatni moment, by przestać chować głowę w piasek i zacząć działać – apeluje prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego.
 
W 2013  roku liczba zgonów może aż o 40 tys. przekroczyć liczbę urodzonych nad Wisłą dzieci. Tylko w pierwszym półroczu urodziło się 183 tys. dzieci (to o 9 tys. mniej niż przed rokiem), a zmarło 202 tys. Polaków (o 7,6 tys. więcej).
 
Dodatkowo GUS wyliczył, że najliczniejszą grupą emigrantów są osoby w wieku 25–34 lata. Jest ich 726 tys. Urodzili się w latach, gdy na świat przyszło 6,85 mln dzieci. Wyjechało zatem 10,6 proc. wszystkich urodzonych wtedy osób!



POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę