Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lepper: za wcześnie mówić o stratach z powodu nieprawidłowości w wypłatach ONW

28 lipca 2006

Nie można jeszcze mówić o żadnych stratach unijnych pieniędzy z powodu nieprawidłowości w wypłatach z funduszu dla Obszarów o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania (ONW) - uważa wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że "z misją ostatniej szansy jedzie w czwartek do Brukseli delegacja rządu. Będzie przekonywać Komisję Europejską, by nie karała nas za łamanie unijnego prawa". Chodzi o nieprawidłowości przy wypłacaniu pieniędzy z tytułu ONW za 2004 rok, czyli o 225 mln euro.

Misja Europejskiego Trybunału Obrachunkowego badała w marcu br., czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) prawidłowo wydaje unijne pieniądze.

Jak powiedział w czwartek dziennikarzom Lepper, w Brukseli przebywa obecnie wiceminister rolnictwa Andrzej Babuchowski i o szczegółach rozmów w Komisji Europejskiej (KE) resort będzie mógł poinformować dopiero po jego powrocie.

"Na razie nie można mówić o żadnych karach, dopóki Komisja Europejska nie zakończy audytu płatności za 2004 r. w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) - powiedział wiceprezes ARiMR Marek Janiec. Jego zdaniem, decyzja o ewentualnym ukaraniu Polski może zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

Lepper zaznaczył, że jeżeli zostały popełnione błędy przez pracowników ARiMR, zostaną oni ukarani. Dodał, że urzędnicy bardzo skomplikowali wnioski o dopłaty. Sama instrukcja wypełniania wniosków liczy kilkanaście stron i przy tym jest tak napisana, że trudno ją zrozumieć. Jednocześnie zapewnił, że ewentualna kara nałożona przez KE nie będzie dotyczyła rolników, ale Polski.

"Dziwię się, że w dniu, kiedy są rozmowy w Brukseli na ten temat, ukazuje się artykuł w gazecie. Jeżeli wszystko jest na dobrej drodze, to tak, jakby ktoś chciał w tym przeszkodzić" - powiedział Lepper, komentując publikację.

Janiec zaznaczył, że delegacja Agencji miała wyjaśnić w Brukseli wątpliwości, jakie zgłosili audytorzy. Dotyczą one głównie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym w sprawie zakresu kontroli tzw. zwykłej dobrej praktyki rolniczej na obszarach ONW. Polega ona m.in. na dbaniu o czystość w gospodarstwie i dobrostan zwierząt, zagospodarowaniu ścieków i innych odpadów, ochrony wód gruntowych czy stosowaniu płodozmianu.

Wyjaśnił, że Agencja co roku przeprowadza kontrole w gospodarstwach, które ubiegają się o unijne dopłaty. W 2004 roku realizowała je w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów (z 14 kwietnia 2004 roku), gdzie m.in. zostało zapisane, że jeżeli w pierwszym roku rolnik nie jest w stanie stosować wszystkich zasad "dobrej praktyki rolniczej", to nie będzie karany w pierwszym roku funkcjonowania dopłat, a jedynie upominany. Prawo unijne zaś nakazuje karanie takich rolników.

Janiec poinformował, że za 2004 rok płatności z tytułu ONW otrzymało 626 tys. gospodarstw, z tego skontrolowanych zostało 34 tys., a nieprawidłowości wykryto w ok. 3 tys. gospodarstw.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę