Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lepper: Rolne grunty pod mieszkania

1 sierpnia 2006

Wicepremier Lepper chce, by Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała grunty pod budowę mieszkań samorządom. Rząd nic o tym nie wie.

Sobotnie "Życie Warszawy" opisało pomysł na zwiększenie liczby budowanych mieszkań w Polsce. Pomysł wysunął minister rolnictwa Andrzej Lepper. Agencja Nieruchomości Rolnych miałaby przekazać samorządom należące do niej 70 tys. ha terenów na obszarze miast. A miasta rozdałyby ziemię ludziom pod budowę domów. Nie wiadomo, na jakich zasadach samorządy i Polacy mieliby dostawać od ANR ziemię, a także - czy i ile za to płacić.

O ocenę pomysłu wicepremiera Andrzeja Leppera spytaliśmy wiceministra budownictwa Piotra Stycznia. O pomyśle dowiedział się z prasy. - W związku z tym nie będę komentował tej propozycji - mówi min. Styczeń. Jak dowiedziała się "Gazeta", o propozycjach Andrzeja Leppera nie wie również minister budownictwa Antoni Jaszczak, wskazany na to stanowisko przez Samoobronę.

Brak terenów budowlanych jest jednym z głównych powodów niedoboru nowych mieszkań na rynku i wzrostu cen. Jak wynika z danych GUS, w pierwszej połowie roku firmy deweloperskie oddały 49,5 tys. nowych mieszkań, czyli praktycznie tyle samo ile rok wcześniej. Ale to za mało, żeby zaspokoić potrzeby rynku.

Tymczasem działki są drogie: Polski Związek Firm Deweloperskich wyliczył, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy koszt gruntu w całkowitej cenie metra kwadratowego mieszkania zwiększył się w Warszawie o prawie 60 proc.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę