europejskie forum rolników 2025

Lekarstwa na kryzys mleczarstwa

21 stycznia 2009
W cieniu dobrej  informacji  o  pozytywnym skutku  starań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie unijnych refundacji wywozowych do produkcji mleczarskiej (już za kilka dni  powinny ruszyć dopłaty do eksportu masła, serów oraz odtłuszczonego i pełnego mleka w proszku)  trwają prace specjalnego Zespołu ds. opracowania koncepcji przyspieszenia działań konsolidacyjnych w sektorze mleczarskim. Zespół został  powołany na mocy Zarządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 13 z dnia 5 grudnia 2008 r. w związku z pogarszającą się kondycją ekonomiczną mleczarni i spadającymi cenami skupu mleka.

Dla przypomnienia: ze względu na pilność problemu pierwsze inauguracyjne posiedzenie Zespołu odbyło się jeszcze w  grudniu 2008 r. w kilkanaście dni po ogłoszeniu Zarządzenia.  Przewodniczącym Zespołu został Prezes Agencji Rynku Rolnego pan Władysław Łukasik.  W składzie zespołu znaleźli się obok przedstawicieli administracji i branży mleczarskiej reprezentanci związków branżowych i świata nauki. Na spotkaniu ustalono utworzenie pięciu podzespołów, których zadaniem będzie przygotowanie propozycji rozwiązań dla produkcji i przetwórstwa mleka na poziomach: (1) gospodarstw rolnych, (2)  skupu mleka, (3) przetwórstwa, (4) organizacji sprzedaży i dystrybucji, (5) promocji i marketingu.
Zgodnie z informacją uzyskaną od pani Ewy Domańskiej, naczelnika Wydziału Mleczarstwa w Departamencie Rynków Rolnych MRiRW, każdy z utworzonych na inauguracyjnym posiedzeniu  podzespołów odbył już co najmniej jedno posiedzenie. Spotkanie ostatniego z  wyłonionych podzespołów miało miejsce w piątek 16 stycznia 2009 r.
Obecnie podzespoły przygotowują wnioski i propozycje działań, które zostaną przedstawione i poddane dyskusji na najbliższym posiedzeniu  Zespołu ds. opracowania koncepcji przyspieszenia działań konsolidacyjnych w sektorze mleczarskim. Nie ma jeszcze ustalonej daty kolejnego posiedzenia Zespołu.
Warto jednak odnotować na tym etapie wyniki dotychczasowych obrad podzespołu ds. promocji i marketingu. Główne założenia działań przygotowane przez ten podzespół to:  (1) stworzenie wspólnej strategii promocji polskich produktów mleczarskich, (2) opracowanie dla całej branży jednego logo określającego jakość przetworów mlecznych oraz (3) zmiany w zasadach funkcjonowania Funduszu Promocji Mleczarstwa. W trakcie spotkania tego podzespołu  uczestnicy  podkreślali wagę eksportu,  jako alternatywy  dla niskiej konsumpcji mleka i przetworów mlecznych w kraju.  Uznano, że eksport polskich produktów jest doskonałą formą promocji polskiego mleczarstwa. Jednakże zdaniem polskich producentów najważniejsza jest sprzedaż przetworów mlecznych na rynku krajowym. Niestety, w Polsce od lat borykamy się z problemem niskiej konsumpcji wewnętrznej przetworów mlecznych. Spożycie mleka w Polsce wynosi ok. 180 litrów na osobę rocznie, gdy w krajach Europy Zachodniej jest to ilość ponad 2 razy wyższa (ok. 400-500 litrów). Podzespół uznał, że duże znacznie będzie mieć zorganizowanie szeroko zakrojonych akcji informacyjnych i promocyjnych na temat walorów spożycia mleka i jego przetworów.  Strategia promocyjna powinna obejmować  przede wszystkim informacje o jakości produktów mleczarskich. Dlatego ważną rzeczą jest, aby najlepsze  jakościowo produkty wsparte były uzgodnionym znakiem jakości. Nad stworzeniem znaku-logo pracować ma zespół powołany z grona uczestników spotkania. Taki znak miałby także zachęcać przetwórców do podnoszenia jakości produkowanych przetworów mlecznych.

POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę