Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Leje i grzmi na północnym zachodzie Polski

30 maja 2005

Przez Polskę przechodzi chłodny front atmosferyczny a więc w najbliższych kilkudziesięciu godzinach możemy się spodziewać gwałtownego ochłodzenia, ulew i burz. W nocy gwałtowne zjawiska pojawiały się nad niemal wszystkimi regionami Niemiec, nad ranem osłabły ale już w tej chwili ponownie się nasilają, tym razem nad całą północno-zachodnią Polską.

W tych regionach temperatura jest wyraźnie niższa niż w pozostałej części kraju. W Szczecinie, Gorzowie czy w Koszalinie notuje się maksymalnie około 15 stopni, podczas gdy na południu i miejscami wschodzie Polski termometry w cieniu zbliżają się już do 30 stopni.

Polska w ten sposób podzielona jest na dwie strefy będące pod wpływem zupełnie innych mas powietrza. Większa część kraju, tam gdzie obecnie niebo jest pogodne i panują wysokie temperatury, jest pod wpływem upalnego powietrza płynącego z okolic zwrotnika w Afryce. Natomiast część północno-zachodnia naszego kraju dostała się już pod wpływ powietrza wilgotnego i chłodnego napływającego znad dalekiej północy Europy.

Dzisiaj żeglarze będą mieli dobre warunki do uprawiania ulubionego sportu gdyż wiatr osiągnie 5 stopni w skali Beauforta, ale trzeba pamiętać, że podczas przechodzenia chłodnego frontu mogą pojawiać się szkwały. Zdecydowanie intensywniejsze załamanie pogody w całej Polsce czeka nas nocą i jutro. Najmocniej padać i grzmieć będzie wówczas głównie na zachodzie i północy. Więcej o zmianach w pogodzie w dziale: Ostrzeżenia.

Ostrzeżenie od niedzieli (29.05) do odwołania przed miejscami intensywnymi opadami deszczu i gwałtownymi burzami. Podczas burz wiatr porywisty. Lokalnie możliwy grad. Podczas załamania pogody w ciągu doby spaść może do 30 litrów deszczu na każdy metr kwadratowy ziemi.

Ostrzeżenie przed temperaturą w cieniu przekraczającą 30 stopni. Między godziną 10:00 a 16:00 należy unikać przebywania w pełnym słońcu, ograniczać opalanie się i spożywać dużo płynów. Indeks promieniowania ultrafioletowego, ze względu na gwałtowny ubytek ozonu w atmosferze, osiągnie maksymalnie 6-7 na 10.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę