Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Łatwiejszy wybór odmiany do uprawy - przez internet...

4 października 2012
Lista odmian roślin rekomendowanych do uprawy w poszczególnych województwach, charakterystyka odmian oraz możliwość szybkiego porównania ich cech - to najważniejsze zalety internetowej aplikacji, ułatwiającej rolnikom wybór odmiany.
Bezpłatną aplikację uruchomił na swojej stronie internetowej Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Informacje w tej sprawie przekazywane są rolnikom za pośrednictwem ośrodków doradztwa rolniczego w całej Polsce.
Aplikacja pod nazwą "PDOiR. Rekomendacja odmian" dostępna jest pod adresem www.coboru.pl. Skrót PDOiR oznacza Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze - to system stworzony na podstawie badań i praktycznych doświadczeń z poszczególnymi odmianami roślin. Jego częścią jest baza zalecanych do uprawy gatunków.
W zamyśle twórców nowej aplikacji ma ona być systemem wspomagania decyzji rolników przy doborze odmian do uprawy. Ważną częścią systemu są listy odmian zalecanych do uprawy w ramach poszczególnych gatunków i w poszczególnych regionach. Aby je znaleźć, wystarczy w wyszukiwarce wybrać województwo, a następnie gatunek. Na listach zalecanych do uprawy odmian w pozycji "od kiedy" podano rok, w którym dana odmiana po raz pierwszy została rekomendowana w danym województwie.
Aby łatwiej było podjąć decyzję o wyborze odmiany, rolnicy mogą skorzystać z aplikacji służącej porównaniu poszczególnych odmian pod względem wybranych cech. Aplikacja "charakterystyka odmian" daje natomiast charakterystykę wartości gospodarczej danej odmiany oraz informację o jej wpisaniu do krajowego rejestru, a także m.in. dane hodowcy. W internecie dostępne są też wyniki doświadczeń z odmianami roślin ogrodniczych, prowadzone przez ośrodek w Słupi Wielkiej poza programem PDOiR.
Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze jest systemem doświadczalnym, opartym na współpracy wielu podmiotów w całej Polsce. Uczestniczą w nim m.in. samorządy wojewódzkie i rolnicze, administracja rządowa, służby doradcze, firmy hodowlano-nasienne, jednostki naukowe, związki plantatorów, przemysł przetwórczy oraz inne instytucje i organizacje zainteresowane rozwojem rolnictwa.
PDOiR jest unikatowym systemem doświadczalnictwa odmianowo-rolniczego w Unii Europejskiej. Realizowane jest w formie różnych serii doświadczeń odmianowo-agrotechnicznych w poszczególnych województwach i w skali całego kraju, koordynowanych merytorycznie przez ośrodek w Słupi Wielkiej. Na podstawie wyników badań i doświadczeń powstają listy zalecanych do uprawy odmian.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę