MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Łatwiej o pozwolenie na budowę

8 września 2004

Pozwolenia na budowę nie będą mogły być wydawane w zależności od uznania urzędników. Taki proceder ma zlikwidować ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą w piątek zajmie się Komitet Rady Ministrów - poinformowała we wtorek wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst.

Wyjaśniła, że w tej chwili nie ma aktualnych planów budów, bo zostały one zniesione w ubiegłym roku przez parlament. "Brak aktualnych planów powoduje, że decyzje o budowie wydawane są przez urzędników uznaniowo –  mówiła Herbst podczas sesji otwierającej dwudniowe IV Krajowe Forum Edukacyjne dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które we wtorek rozpoczęło się w Warszawie.

Dodała, że rząd chce tą ustawą ułatwić rozwój i inwestowanie m.in. małych i średnich przedsiębiorstw. Według niej ułatwieniu procesów inwestycyjnych mają także służyć projekty nowelizacji ustaw dotyczących prawa budowlanego oraz prawa geodezyjnego. "Obecnie resort infrastruktury kończy prace nad tymi projektami i chcemy, aby we wrześniu trafiły do parlamentu" - powiedziała Herbst.

Ułatwieniu funkcjonowania przedsiębiorstw ma służyć także szukanie przez resort gospodarki i pracy nowego źródła współfinansowania funduszy poręczeniowych. Według dotychczasowych planów takim źródłem miały być zyski ze sprzedaży tzw. resztówek, czyli resztek akcji prywatyzowanych spółek Skarbu Państwa.

Okazało się, że te +resztówki+ są mało płynne, bo firmy znajdują się w słabej kondycji finansowej. Dlatego szukamy alternatywnego źródła finansowania funduszy poręczeniowych –  powiedziała Herbst. Nie chciała jednak podać szczegółów, tłumacząc, że wszystko jest jeszcze w sferze planów i nie są znane szczegółowe rozwiązania.

Herbst przypomniała także, że najprawdopodobniej w tym tygodniu Sejm zajmie się projektem ustawy o Krajowym Funduszu Kapitałowym, który ma mieć duże znaczenie dla przedsiębiorstw innowacyjnych, które stosują np. nietypowe formy zatrudnienia, sposób organizacji pracy czy też wprowadzają nowe technologie. Takie firmy bardzo częstą są oceniane przez banki jako spółki o podwyższonym poziomie ryzyka, co utrudnia zaciąganie im kredytów.

Tego typu przedsiębiorstw jest około 15 proc. wśród małych i średnich przedsiębiorstw, a 5 proc. z nich osiąga sukces, czyli tworzy nowe miejsca pracy. Warto by zwiększyć ten odsetek i temu ma służyć projekt ustawy –  tłumaczyła Herbst.

Zapewniła także przedsiębiorców, że rząd nie zamierza odejść od tzw. wiążącej interpretacji prawa. Gwarantuje to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak przed kilkoma tygodniami pojawiły się informacje, że resort finansów chce zlikwidować ten przepis.

Wczoraj otrzymaliśmy pismo z resortu finansów, z zapewnieniem, że ten resort nie ma zamiaru odejścia od wiążącej interpretacji prawa –  powiedziała Herbst


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę