Już po raz XXXI Lato Kwiatów, jako ponadregionalna impreza, ściągnęła w miniony weekend do Otmuchowa na Opolszczyźnie tysiące turystów z kraju i zagranicy. Cykliczne święto kwiatów, podczas którego 150 wystawców prezentowało na 2 ha, jedno- i wieloletnie rośliny kwiatowe, sadzonki drzew i krzewów, elementy dekoracyjne ogrodów oraz sprzęt ogrodniczy, miało charakter wystawienniczo-festynowy. Towarzyszyły mu imprezy kulturalne, handlowe oraz między innymi wystawy rękodzieła ludowego oraz minerałów.
Uroczystego otwarcia Lata Kwiatów z Pradziadem 2003 dokonał w piątek – 4 lipca – burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak. Na honorowej trybunie towarzyszyli burmistrzowi między innymi: wicewojewoda opolski Jan Dzierżon oraz Edward Cybulka z Sejmiku Województwa Opolskiego. Burmistrz Woźniak poza życzeniami udanej zabawy i wypoczynku, w swoim wystąpieniu podziękował tym wszystkim, którzy powołali do życia i przez kolejne lata dbali o zachowanie charakteru i wzbogacanie otmuchowskiego święta kwiatów.
Jedną z atrakcji imprezy był korowód kwiatowy – pochód fantazyjne przebranych postaci oraz udekorowanych pojazdów, wśród których znalazły się także tonące w kwiatach traktorki ogrodnicze. Uczestnicy korowodu zostali ocenieni i nagradzani przez jury. Tegoroczni zwycięzcy (przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca) to koła gospodyń wiejskich z Lubiatowa i Maciejowic.
Wśród atrakcji imprezy na uwagę zasługiwała wystawa kwiatów ciętych zaaranżowana w Sali Rycerskiej średniowiecznego otmuchowskiego zamku. Duże wrażenie robiły kompozycje anthurium, które powstały głównie dzięki staraniom Krystyny i Jerzego Derejczyków. To dzięki nim efekty swoich hodowli zaprezentowali członkowie Klubu Producentów Anthurium w Polsce oraz Anthura Bleiswijk z Holandii.
W tym roku impreza została zorganizowana w kooperacji z Euroregionem Pradziad, który funkcjonuje w oparciu o fundusze unijnie. Jak nam powiedział Komisarz Lata Kwiatów Zdzisław Cholewiński pomysł na organizację imprezy we współpracy wziął się głównie z tego, że w związku z działalnością Euroregionu istnieje możliwość oddziaływania na sąsiednie gminy zarówno polskie jak i czeskie. Możemy dzięki temu otrzymać także wsparcie finansowe. Są to środki pochodzące z Phare CBC. W związku z tym mamy dotację w wysokości 60%, ale równocześnie realizujemy pewne zadania, które są wyznaczone przez ten fundusz. Podjęliśmy w tym roku dość spory wysiłek, żeby reaktywować, starą już, współpracę z czeską, przygraniczną miejscowością Jawornik. Natknęliśmy się niestety na pewne bariery związane z odprawą celną. Chodzi zarówno o przepisy fitosanitarne jak i pewne opłaty związane z odprawą W związku z tym nie dotarły do nas czeskie wystawy kwiatowe i rośliny akwarystyczne.
Mimo tych problemów, według wstępnych szacunków Komisarza i danych z ubiegłych lat, przez Otmuchów powinno przewinąć się około 100 tys. osób korzystających z rozlicznych atrakcji Lata Kwiatów z Pradziadem 2003.