Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KZPBC o Wspólnej Organizacji Rynków cukru

5 sierpnia 2010
Zarząd Główny KZPBC poszerzony o udział Prezesów Zrzeszeń będących członkami KZPBC z terenu całej Polski podczas swojego posiedzenia w dniu 8 czerwca 2010 r. odniósł się do kwestii przyszłości Wspólnej Organizacji Rynków w sektorze cukru po roku gospodarczym 2014/15.


Zarząd Główny KZPBC poszerzony o udział Prezesów Zrzeszeń będących członkami KZPBC mając na uwadze drastyczne doświadczenia wynikające z reformy europejskiego sektora cukru z 2006 r., która między innymi spowodowała znaczną obniżkę dochodów plantatorów buraka cukrowego oraz redukcję produkcji cukru w Polsce poniżej wewnętrznego spożycia, uważa, że przyszła Wspólna Organizacja Rynków w sektorze cukru musi opierać się na dwóch podstawowych fundamentach jakimi są:

- system kwot narodowych, których poziom nie powinien być niższy od wewnętrznej konsumpcji;

- cena minimalna buraka cukrowego.


Ponadto, Zarząd Główny KZPBC poszerzony o udział Prezesów Zrzeszeń będących członkami KZPBC stwierdza, że koniecznym jest wprowadzenie systemu, który przyczyni się do zachowania równowagi pomiędzy plantatorami buraka cukrowego, a dominującymi na rynku producentami cukru. Taką równowagę może zapewnić wzmocnienie instytucji Porozumienia Branżowego oraz zapisów obecnego Załącznika II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 952/2006 – „Warunki zakupu buraków”, w szczególności w kwestii podziału pomiędzy producentów cukru i plantatorów nadwyżki wynikającej ze sprzedaży cukru ponad cenę referencyjną.

Ustanowienie ceny minimalnej buraka cukrowego jako ceny wyjściowej przeciwważy asymetrii i rozdrobnieniu w dostawie buraków. Obowiązkowe porozumienia branżowe, negocjowane regularnie przez plantatorów i przetwórców, pozwalają na wprowadzenie równowagi sił w negocjacjach w celu efektywnego funkcjonowania łańcucha dostaw buraków i cukru.

Kontrola podaży w ramach narodowych kwot cukru, których poziom jest niższy niż nasza wewnętrzna konsumpcja, jest skutecznym narzędziem dla zabezpieczenia stabilnego poziomu dostaw, jak również dla regulacji konkurencji pomiędzy regionami i państwami UE a tradycyjnymi partnerami, konkurentami z krajów trzecich oraz uprawami alternatywnymi. Ponadto kwoty cukru są skutecznym instrumentem gwarantującym uprawę wysoce-wartościowej rośliny dla zmianowania. Kwoty cukru wraz z odpowiednią ochroną, która niweluje wpływ silnego wahania cen na rynkach światowych są kluczowym elementem dla trwałej produkcji cukru w Polsce i UE.

Zarząd Główny KZPBC poszerzony o udział Prezesów Zrzeszeń będących członkami KZPBC zwraca uwagę na fakt, że sektor cukrowniczy jest jedynym sektorem rolnym oraz jedynym takim w Europie, gdzie pobierana jest opłata produkcyjna (jako podatek ogólny) i przekazywana do budżetu ogólnego UE. Obecnie, wraz z zawieszeniem refundacji eksportowych, nie występują już żadne bezpośrednie wydatki związane z zarządzaniem rynkiem cukru, a ponadto taka opłata nie jest ponoszona przez konkurencje z krajów trzecich. Dlatego ten swoisty podatek musi zostać zniesiony.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę