Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kwieciński: ponad 21 mld euro na program Infrastruktura i Środowisko

26 czerwca 2006

W latach 2007-2013 Polska otrzyma ponad 21 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na finansowanie programu Infrastruktura i Środowisko - poinformował w czwartek wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Pieniądze pochodzą z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z programu Infrastruktura i Środowisko na inwestycje w ochronie środowiska przeznaczone będzie 4,2 mld euro, a na rozwój energetyki 1 mld euro.

- Jest szansa, aby w tym tygodniu program był zatwierdzony przez rząd. Zostanie on wtedy skierowany do konsultacji społecznych, a na przełomie września i października powstanie wersja finalna, przedstawiona do negocjacji z Komisją Europejską - powiedział Kwieciński.

Wiceminister podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej jest jedna podstawowa zmiana. Do tej pory energetyka nie była wspierana z funduszu spójności. - Chcemy z tego skorzystać, ponieważ prawie 19 mld euro to właśnie Fundusz Spójności - wyjaśnił.

W konsultacjach dot. programu "Infrastruktura i Środowisko" brały udział m.in. trzy ministerstwa: środowiska, gospodarki i rozwoju regionalnego.

Z-ca dyrektora departamentu integracji europejskiej Ministerstwa Środowiska Aleksandra Malarz podkreśliła, że 1/3 pieniędzy przeznaczona będzie na programy środowiskowe.

Natomiast resort gospodarki chce zdobyć pieniądze na rozwój energetyki. - 1,174 mln euro będzie przeznaczone na bezpieczeństwo energetyczne. To jest kwestia uzgodnień, ale taka kwota wystarczyłaby, aby w ciągu najbliższych 7 lat zainwestować pieniądze w infrastrukturę energetyczną - powiedział dyrektor departamentu ropy i gazu Ministerstwa Gospodarki Maciej Woźniak.

Kwieciński zaznaczył, że początkowo poszczególne resorty planowały kwoty prawie dwukrotnie większe, niż zapisane w programie Infrastruktura i Środowisko, jednak "nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb". Wiceminister dodał, że jest to największy programem operacyjny jaki był proponowany w historii Unii Europejskiej. "Co piąte euro trafi do naszego kraju" - powiedział.

Wyjaśnił, że do konsultacji społecznych przekazany zostanie program z listą kluczowych projektów do realizacji.

Będą to nie tylko duże projekty inwestycyjne, które wymagane są przez Unię Europejską (czyli o wartości powyżej 25 mln euro w ochronie środowiska i 50 mln euro w pozostałych przypadkach) ale również lista projektów kluczowych, czyli mniejszych inwestycji. "Chcemy, aby społeczeństwo wiedziało, co rząd i samorządy planują sfinansować" - dodał.

Z materiałów udostępnionych na konferencji prasowej wynika, że miliard euro, który ma zasilić sektor energetyczny, przeznaczony zostanie na inwestycje związane z oddziaływaniem sektora energetyki na środowisko, szczególnie na rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Głównymi beneficjentami będą przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej.

Ponad 4 mld euro ochronę środowiska mają być wykorzystane m.in. na rozwój ekologicznego transportu publicznego oraz inwestycje prośrodowiskowe, związane z zachowaniem różnorodności biologicznej oraz edukacji ekologicznej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę