W latach 2007-2013 Polska otrzyma ponad 21 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na finansowanie programu Infrastruktura i Środowisko - poinformował w czwartek wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej.
Pieniądze pochodzą z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z programu Infrastruktura i Środowisko na inwestycje w ochronie środowiska przeznaczone będzie 4,2 mld euro, a na rozwój energetyki 1 mld euro.
- Jest szansa, aby w tym tygodniu program był zatwierdzony przez rząd. Zostanie on wtedy skierowany do konsultacji społecznych, a na przełomie września i października powstanie wersja finalna, przedstawiona do negocjacji z Komisją Europejską - powiedział Kwieciński.
Wiceminister podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej jest jedna podstawowa zmiana. Do tej pory energetyka nie była wspierana z funduszu spójności. - Chcemy z tego skorzystać, ponieważ prawie 19 mld euro to właśnie Fundusz Spójności - wyjaśnił.
W konsultacjach dot. programu "Infrastruktura i Środowisko" brały udział m.in. trzy ministerstwa: środowiska, gospodarki i rozwoju regionalnego.
Z-ca dyrektora departamentu integracji europejskiej Ministerstwa Środowiska Aleksandra Malarz podkreśliła, że 1/3 pieniędzy przeznaczona będzie na programy środowiskowe.
Natomiast resort gospodarki chce zdobyć pieniądze na rozwój energetyki. - 1,174 mln euro będzie przeznaczone na bezpieczeństwo energetyczne. To jest kwestia uzgodnień, ale taka kwota wystarczyłaby, aby w ciągu najbliższych 7 lat zainwestować pieniądze w infrastrukturę energetyczną - powiedział dyrektor departamentu ropy i gazu Ministerstwa Gospodarki Maciej Woźniak.
Kwieciński zaznaczył, że początkowo poszczególne resorty planowały kwoty prawie dwukrotnie większe, niż zapisane w programie Infrastruktura i Środowisko, jednak "nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb". Wiceminister dodał, że jest to największy programem operacyjny jaki był proponowany w historii Unii Europejskiej. "Co piąte euro trafi do naszego kraju" - powiedział.
Wyjaśnił, że do konsultacji społecznych przekazany zostanie program z listą kluczowych projektów do realizacji.
Będą to nie tylko duże projekty inwestycyjne, które wymagane są przez Unię Europejską (czyli o wartości powyżej 25 mln euro w ochronie środowiska i 50 mln euro w pozostałych przypadkach) ale również lista projektów kluczowych, czyli mniejszych inwestycji. "Chcemy, aby społeczeństwo wiedziało, co rząd i samorządy planują sfinansować" - dodał.
Z materiałów udostępnionych na konferencji prasowej wynika, że miliard euro, który ma zasilić sektor energetyczny, przeznaczony zostanie na inwestycje związane z oddziaływaniem sektora energetyki na środowisko, szczególnie na rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Głównymi beneficjentami będą przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej.
Ponad 4 mld euro ochronę środowiska mają być wykorzystane m.in. na rozwój ekologicznego transportu publicznego oraz inwestycje prośrodowiskowe, związane z zachowaniem różnorodności biologicznej oraz edukacji ekologicznej.