Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łowiczu należy obecnie do najlepszych rolniczych placówek oświatowych w Polsce.
Szkoła nasza została utworzona w roku 1925 z myślą o kształceniu przyszłych rolników. Region łowicki jest typowo rolniczy. Od chwili powstania szkoła ściśle wplotła się rozwój rolnictwa i trwa to do chwili obecnej. Przez ponad 80 lat swojej działalności jej mury opuściło wielu wybitnych specjalistów, rolników. Najlepiej widać to po okolicznych wsiach, gdzie większość gospodarzy, to absolwenci naszej szkoły, choć nie brak też takich, którzy pracują naukowo, piastują odpowiedzialne stanowiska.
Przez szereg lat szkoła była źródłem innowacji rolniczych. Tutaj odbywały się w niej szkolenia, pokazy, uczono wprowadzania nowych technik, metod uprawy czy hodowli. Do dnia dzisiejszego rolnicy mogą tutaj uzyskać porady, zobaczyć nowy, pracujący sprzęt rolniczy a nawet zakupić dobry materiał hodowlany.
Szkoła wiodła i wiedzie prym nie tylko w regionie łowickim, ale także wśród innych szkół rolniczych w Polsce. Od wielu lat nasi uczniowie są laureatami i finalistami najważniejszych konkursów i olimpiad z zakresu wiedzy i umiejętności rolniczych.
- Nasze osiągnięcia są możliwe dzięki dobrze wykształconej i przygotowanej kadrze pedagogicznej. Są to nauczyciele bardzo dobrze przygotowani pod względem metodycznym i merytorycznym. Ustawicznie podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego od studiów podyplomowych po kursy udoskonalające. Z 58 nauczycieli ponad połowa jest nauczycielami dyplomowanymi z dwoma i więcej kwalifikacjami nauczania. Naszym atutem jest duża i niezwykle bogata baza lokalowa / 3 budynki/, dydaktyczna, przygotowana do kształcenia w zawodach rolniczych i okołorolniczych. Posiadamy 83 hektarowe gospodarstwo pomocnicze z dobra hodowlą bydła. Mamy także nowoczesne warsztaty szkolne na potrzeby techniki rolniczej. Nasze pracownie produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, gospodarstwa domowego technologii żywności, komputerowe oraz inne należą do jednych z najlepiej wyposażonych. Oprócz pracowni zawodowych dysponujemy również bardzo dobrze wyposażonymi pracowniami do przedmiotów ogólnych: biologii, chemii, fizyki, informatyki. Mamy także mini hotel, dwie sale gimnastyczne, siłownię. To wszystko powstało dzięki środkom kierowanym z Ministerstwa Rolnictwa i z Powiatu Łowickiego – mówi Mirosław Kret, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łowiczu.
Aktualnie rozwój szkoły jest wciąż dynamiczny. Od roku 1997 Rolnicze Centrum Kształcenia Rolniczego współpracuje ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i obecnie w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym na dwóch kierunkach rolniczym i ochrony środowiska studiuje ponad 370 studentów. Absolwenci szkoły uzyskują tytuły inżyniera rolnictwa i ochrony środowiska pracując na swoich gospodarstwach rozwijają rolnictwo w powiecie łowickim i nie tylko.
- Od roku 1998 działamy również w nauczaniu dla dorosłych dzięki powołaniu przez MRiRW Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Prowadzimy kształcenie dla dorosłych w zawodach rolniczych, ogólnorolniczych, informatycznych dla ponad 300 słuchaczy oraz prowadzimy działalność pozaszkolną w formie kursowej dla rolników i bezrobotnych mieszkańców Powiatu Łowickiego. Praca w szkole odbywa się przez siedem dni w tygodniu, gdzie uczy się w niej 600 uczniów, 370 studentów i ponad 300 słuchaczy szkół dla dorosłych, a także wielu uczestników różnych kursów, szkoleń i konferencji w znakomitej części związanych z tematyka rolniczą.
Dzięki kursom, szkoleniom, praktykom uczniowskim, szkoła stale współpracuje z wieloma firmami związanymi z produkcja rolną, jak choćby: Agroma – Kutno, Agros – Łowicz, OSM w Łowiczu, Mazowiecka Stacja Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Firma Pionier, Bakoma, AR i MR i innymi.
Mamy także swój znaczący udział w szkoleniu rolników z Ukrainy, dokąd wyjeżdżali nasi nauczyciele. Od wielu lat bardzo dobrze układa nam się współpraca ze szkołą podobnego typu na Litwie, a od dwóch lat coraz większa grupa naszych uczniów wyjeżdża na praktyki wakacyjne do gospodarstw w Szwajcarii – mówi Mirosław Kret
Szkoła pełni także rolę placówki kulturalnej. Od ponad 55 lat w jej murach działa regionalny zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”. Zespół kultywuje tradycje folkloru łowickiego i propaguje nasz region zarówno w kraju jak i za granicą. Wielokrotnie już udowadniał, że jest wspaniałą wizytówką miasta i powiatu.