Premie finansowe za złomowanie kutrów, dotacje na remonty i modernizacje jednostek, dopłaty do szkoleń dla rybaków chcących zmienić zawód - na takie cele rybacy i armatorzy będą mogli uzyskać dotacje w ramach unijnego Programu Operacyjnego Ryby w latach 2007-2013. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie przyjmować wnioski o przyznanie pomocy od 1 sierpnia i ta procedura ma potrwać do końca roku.
Ci rybacy i armatorzy kutrów, którzy zdecydują się na trwałe zaprzestanie działalności połowowej, mogą starać się o przyznanie specjalnej premii z tytułu złomowania statku bądź przekwalifikowania go na inną działalność (np. wycieczkową). Z takiej możliwości w poprzednich latach korzystali głównie ci rybacy, którzy np. nie mieli funduszy na kontynuowanie działalności połowowej, bo utracili czasowo prawo do połowów dorszy, zaś stan ich jednostek był tak zły, że musieliby wydać ogromne pieniądze na ich remont lub musieliby kupić nowy kuter. Złomowanie jest też nagradzane przez UE z tego powodu, że powoduje zmniejszenie floty rybackiej.
Wielu rybaków jest jednak zainteresowanych głównie dotacjami na modernizację kutrów, z czym związane jest czasowe zawieszenie działalności połowowej i tym samym niewykorzystanie kwoty połowowej dorsza. Taka modernizacja polega np. na remoncie jednostki, zamontowaniu nowego silnika, radaru, systemów bezpieczeństwa czy modernizacji chłodni. Koszt inwestycji na kutrze to często wydatek co najmniej 300-400 tys. zł i nic dziwnego, że rybacy liczą na dotacje z ARiMR, bo mogą otrzymać wtedy zwrot od 40 do 60 proc. poniesionych kosztów.
Ponadto Agencja będzie przyjmować podania o wsparcie w ramach działania "Rekompensaty społeczno-gospodarcze w celu zarządzania krajową flotą rybacką". Pieniądze te przeznaczone są dla rybaków, którzy chcą odbyć szkolenia i zdobyć kwalifikacje do wykonywania innego zawodu, odejść na wcześniejszą emeryturę bądź skorzystać z jednorazowych rekompensat z tytułu utraty miejsca pracy na statku rybackim. Drugą grupą beneficjentów są ci, którzy planują podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, kupić statek lub poszerzyć działalność poza rybołówstwo "w ramach dywersyfikacji zatrudnienia".
Natomiast tylko do 30 października będą przyjmowane wnioski na inwestycje w ramach rybactwa przybrzeżnego. W tym przypadku chodzi np. o dotowanie szkoleń w zakresie bezpieczeństwa oraz o inwestycje wspierające organizację produkcji, przetwórstwo produktów rybnych i ich zbyt. Ponadto ARiMR będzie też wypłacać pieniądze za "dobrowolne działania na rzecz obniżenia nakładu połowowego, tak aby chronić zasoby ryb" - chodzi o czasowe zaprzestanie lub ograniczenie połowów.