Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kurs na zysk

14 października 2009
Co najmniej 40 tysięcy hektarów państwowej ziemi będą mogli kupić na Opolszczyźnie rolnicy, jeśli zostanie zrealizowany rządowy pomysł prywatyzacji gruntów należących do Skarbu Państwa. W ten sposób rząd chce zdobyć dla budżetu w ciągu roku 30 miliardów złotych, a jednocześnie zaspokoić głód ziemi na wsi.

Tymczasem dzierżawcy gruntów przeznaczonych do sprzedaży są oburzeni. Twierdzą, że doprowadzi ich to do ruiny i przyniesie nieobliczalne szkody polskiemu rolnictwu.

Tylko w ciągu roku ziemia w kraju podrożała o 30 procent. Dziś za hektar pierwszej klasy trzeba zapłacić nawet 50 tysięcy złotych. Tymczasem w Polsce milion 800 tysięcy hektarów gruntów Skarbu Państwa jest dzierżawione. Na Opolszczyźnie dotyczy to około 200 producentów rolnych.

Wacław Landwójtowicz, ANR w Opolu: na Opolszczyźnie dziś jest 130 tysięcy hektarów dzierżawionych są to umowy kilkuletnie ale nawet 30 letnie.

Teraz rząd planuje trzydzieści procent tej ziemi odebrać dzierżawcom i sprzedać rolnikom. Oznacza to zerwanie dotychczasowych wieloletnich umów z Agencją Nieruchomości Rolnych. Rząd chce także ograniczyć możliwość zakupu ziemi przez dzierżawców do 500 hektarów.

Mariusz Olejnik, prezes Związku Dzierżawców, Pracodawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych na Opolszczyźnie: ograniczenie do 500 ha i pozbawienie dzierżawy po woduje to , że gospodarstwa zostaną okrojone o połowę. I jak tu spłacać kredyty zaciągnięte na te gospodarstwa.

Jednak to co oburza dzierżawców raduje rolników. Liczą na to, że dzięki dużej podaży spadnie cena - a to szansa na powiększenie gospodarstw.

Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu: jest to pomysł na tyle dobry, żeby rolnicy mogli zaplanować właściwie swoje gospodarstw i je doposażyć. Dzięki temu staną się konkurencyjni na rynku.

Sprzedaż dotychczas dzierżawionej ziemi ma być sposobem na łatanie dziury budżetowej. Projekt ustawy jesienią ma trafić do Sejmu.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę