Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kupię chore bydło..

3 grudnia 2015
Aaa... Kupię każdą ilość bydła pourazowego, wybrakowanego, leżącego z połamanymi nogami, posiadamy własny transport z podnośnikiem całą dobę, płacę gotówką! – to przerażające, ale gazety i internet są pełne ogłoszeń handlarzy skupujących chore bydło - podaje FAKT.pl. A jak pokazuje afera z odnalezioną w ubojni padliną, wielu handlarzy ma w nosie przepisy weterynaryjne. Liczy się dla nich tylko szybki i łatwy zysk! Dlatego można być niemal pewnym, że na nasze stoły od lat może trafiać mięso chorych, a nawet padłych zwierząt!

Skandal z padliną wybuchł, gdy Fakt jako pierwszy napisał o chorych i martwych zwierzętach, które odnaleziono w ciężarówce w drodze do ubojni kolo Rawy Mazowieckiej (woj. łódzkie). Jak się okazało, transport grozy został wysłany z okolic Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie). Jak chore i padłe zwierzęta mogły zostać wysłane do rzeźni, pomimo nadzoru państwowych instytucji? Takie sztuki zgodnie z prawem powinny zostać uśpione i zutylizowane, a nie trafić do ubicia konsumpcyjnego.

– Na rolniku ciąży obowiązek rejestracji i zlecania badań. Jeżeli zwierze jest chore, to wzywa się weterynarza i po zbadaniu - jak on zdecyduje - usypia i utylizuje. To są duże koszty dla rolnika - mówi lek wet. Marek Michoski. – To nie są odosobnione przypadki, że rolnicy nie rejestrują chorych zwierząt i zamiast utylizować, sprzedają handlarzom - dodaje weterynarz. I ma niestety rację! Wystarczy chwila, by w internecie znaleźć ogłoszenia handlarzy chorym bydłem. Zadzwoniliśmy pod kilka numerów i umówiliśmy się z nabywcami. Od pierwszego zdania rozmowy słychać było, że gdybyśmy do nich pojechali, nie byłoby pewnie problemów ze sprzedażą chorych zwierząt nawet bez badań czy dokumentów.

Rozmowa za każdym razem była podobna. - Dzień dobry mam chorą krowę i młodego byczka do sprzedania, czy jest pan zainteresowany? – pytamy. – A skąd pan dzwoni? A spod Olsztyna, a co z tą krową? Nie stanęła po porodzie i się trzęsie? A ile ma i ile waży? – dopytuje człowiek. – 400 kilo, a to mała jest, a co to za cielak, ile ma? – kontynuuje rozmowę mężczyzna.

– Cielak młody, trzy tygodnie ma i nie zarejestrowałem go bo niemrawy, leży tylko – mówimy. – Doba ile pan chce? – konkretyzuje handlarz. – Dam nie więcej niż 70 groszy, złotówkę za kilo – odpowiada mężczyzna. – A co z papierami? – dopytujemy. – Damy radę. Krowę wyrejestruję, a cielak i tak nie ma papierów – odpowiada handlarz.

Ireneusz Jędrzejczyk, powiatowy lekarz weterynarii w Rawie Mazowieckiej nie ma wątpliwości, że jeśli ktoś ma w gospodarstwie zwierzę niezarejestrowane i je sprzedaje, popełnia przestępstwo. – Konie i krowy mają kolczyki, paszporty, są rejestrowane – mówi doktor Jędrzejczyk. – Jeśli nie są oznakowane, to z punktu widzenia przepisów tak, jakby ich nie było. Nie powinny zatem trafić do obrotu. Jeśli rolnik nie rejestruje zwierzęcia, łamie przepisy.

Fakt sprawdził:
– Dzień dobry. Znalazłem pana telefon w gazecie. I tu jest informacja, że państwo skupujecie cielęta. Prawda to jest? – Prawda. – Bo wie pan, ja mam takiego cielaka. On się niedawno urodził. Ma ze dwa tygodnie, ja go jeszcze nawet nie rejestrowałem, ale z niego to nic nie będzie i chciałem go sprzedać (…). – Ale to byczek, jałówka? Czarno-biały, w kolorze? Co to jest? – Normalny, czarno-biały cielak, byczek. – Aha, po mlecznej krowie? A ile pan za niego chce? – No właśnie nie wiem, ile wy płacicie. – Wie pan. Ciężko powiedzieć. Nie jest zarejestrowany, ani ten. Bo zakolczykowany jeszcze nie jest? – Nie, jeszcze nie. – Aha. Trzeba byłoby zobaczyć. Muszę zobaczyć, jak on się zachowuje. – Moglibyśmy się umówić? To ja zatelefonuję i się dogadamy gdzie się możemy spotkać. Dobrze? – Dobrze czekam na telefon.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę