Badania wskazują, że najstarszy znany nauce...twarożek wytwarzano siedem i pół tysiąca lat temu na Kujawach. Polscy i brytyjscy naukowcy piszą o tym w prestiżowym tygodniku Nature - podała Informacyjna Agencja Radiowa.
W okolicach miejscowości Ludwinowo koło Włocławka oraz w innych miejscach na Kujawach archeolodzy wykopali już jakiś czas temu szczątki podziurkowanych naczyń, tak zwanych naczyń sitowatych. Były to ceramiczne baniaki mieszczące około pięciu litrów - powiedziała Polskiemu Radiu współautorka badań, dr Joanna Pyzel z Uniwersytetu Gdańskiego: „Miały około 20 centymetrów wysokości i były zwężane, miały kształt jakby lejka". Teraz brytyjscy chemicy przebadali osad z tych naczyń i dowiedli, że jest on pozostałością po twarożku. Ówcześni Europejczycy nie tolerowali laktozy, czyli świeżego mleka, ale bezpieczniej mogli spożywać twaróg, bo podczas produkcji sera odcedzali część laktozy. Jedna z hipotez mówi, że gen tolerancji laktozy rozprzestrzenił się bardzo szybko w Europie, dzięki czemu na starym kontynencie większość ludzi może bezpiecznie pić słodkie mleko, w przeciwieństwie do mieszkańców Azji.
„Nie oznacza to, że ser został wymyślony na Kujawach" - podkreśla dr Pyzel, ale od tej pory Polska ma pierwsze miejsce na liście najstarszych znanych śladów twarogu na świecie.